Formatlanmış Bilgisayardan Veri Kurtarma

Genel

Bilgisayar ile ilgili yaşan en büyük sorunlardan biri format attıktan sonra verilerin silinmesidir. Bazı zamanlarda bilgisayara virüs bulaştı endişesi ile acil bir format atabiliyoruz. Bazen kullanıcılar yedeklemedikleri bilgisayara format atıyor ve sonucunda verilerini kaybediyor. Sonuç olarak formatlanmış bilgisayardan veri kurtarmak herkesin işine yarayan bir işlem olabilir.

Kullanıcıların bilmesi gereken en büyük sorun, internette bu konu hakkında çok fazla bilgi kirliliği olduğudur. Genelde formatlanmış bilgisayarların veri kurtarılması için bazı veri kurtarma programları öneriliyor. Ancak bazı programlar formattan sonra veriyi kurtarmayı bırak kaybedilen veriye ulaşılmasını imkânsız hale getirebilir. İnternet ortamında sizi yanlış programlara yönlendirecek birçok bilgi kaynağına denk gelebilirsiniz. Biz bu yazımızda size yardımcı olmaya çalışacağız.

Program Kullanarak, Formatlanan Bilgisayardan Veri Kurtarılır Mı?

Tabiki de ama bu programları kullandıktan sonra kaybettiğiniz verilerin hepsini geri kazanabileceğinizi düşünmeyin. Profesyonel yöntemler uygulandığında veri kazanımı yapılabiliyor ama yeniden söylemek isterim ki profesyonel bir müdahale gerekiyor. Bunun için de profesyonel bir veri kurtarma şirketinden yardım almanız gerekiyor.

Diskten veri kurtarmak için kişisel müdahalelerden kaçının. İnternet de çok fazla bilgi kirliliği olduğunun yine altını çizerek söylemekte fayda var. Bazı yöntemler web siteleri tarafından öneriliyor ve bu yöntemlerin veri kurtarma uygulamasında başarılı olduğu iddia ediliyor. Ama bahsi geçen programlara baktığımızda bu yöntemlerin başarı sağlamasının mümkün olmadığını görebiliriz. Üstelik verilerinizin bir daha kurtarılmayacağı şekilde silindiğini söyleyebilirim

Bundan çıkarmanız gereken sonuç ise formatlanan hard diskten veri kurtarma işleminin bilgi olmadan yapılabilecek bir şey olmamasıdır. Mutlaka profesyonel insanlardan yardım alınmalı ve profesyonel olarak geliştirilen tekniklerin kullanılması gereklidir. Kişisel girişimlerin formatlanmış disk üzerine veri kaybı konusunda daha büyük zarar verildiği biliniyor. Daha önce de bu konuya tanıklık ettik.

Veri Kurtarma İşlemi

Veri kurtarma sırasında her seferinde karşınıza farklı bir sorun çıkabilme ihtimali vardır. Ama aynı zamanda veriler kaybolduğunda uygulanabilecek bin bir tane seçenek olmasıdır. Formatlanan bilgisayarda programlı, programsız farklı destekler alabilirsiniz.

Peki, format atılan bir bilgisayardan veri kurtarmak mümkün mü? Elbette mümkün bu konuda disklerdeki kaybolmuş verileri kurtarmak için teknik yöntemler mevcut bunlardan biri veri kurtarma programını çalıştırmanız olacaktır. Verileri kurtarmak üzere bulabileceğiniz ücretli, ücretsiz programlardan faydalanabilirsiniz. Ve ikinci yöntem olarak en iyi şekilde veri kurtarma hakkında uzmanından destek almanız olacaktır.

Birbirinden farklı veri kurtarma programlarını deneyerek, formatlanan verileri kurtarmak mümkün. Bilgisayarınızdaki gerekli verileri kurtarmaya başlamadan önce formatlanmış olan disk bölümünün dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Ne kadar gelişmiş ekipmanlara sahip olursanız veri kurtarma işlemi o kadar iyi olur.

Verilerinizi geri getirebilecek birden fazla program olduğunu söylemiştik. Anca bunları kullanma konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz bunlar disk üzerine yazı yazacağı için veri kurtarma işlemini tehlikeye atmış olursunuz. Bunun için programları kullanmayı bilmiyorsanız veri kurtarma işlemini profesyonellere bırakmakta fayda vardır.

Formatlanmış HDD Verilerini Kurtarmak

Uzmandan veya yetkili birisinden önce hdd verilerini kurtarmak konusunda etkin bir işlem yapabilir misiniz? Elbette yapabilirsiniz. Önemli verilerinizin bulunduğu formatlanan hdd nin içinden bir program aracılığıyla veri kurtarma taraması yapabilirsiniz.

Tabi önceden de söylediğimiz gibi veri kurtarma konusunda uzman bir firmadan da destek alabilirsiniz. Uzman kişiler sayesinde çözüm odaklı, kolay ve güvenilir bir şekilde veri kurtarma yaptırabilirsiniz. Bu konudan dilediğiniz gibi faydalanırken hem fiziksel olarak hem de yazılımsal olarak uzmanlar tarafından verinizin sorunsuz bir şekilde kurtarabilirsiniz. Eğer güvenilir bir şirket arıyorsanız Veri Kurtarma Merkezi ne başvurabilirsiniz.