Mac Kullanıcıları İçin Veri Kurtarma Yöntemleri

Genel

Günümüzde kolay ve optimize işletim sistemi, sağlamlığı, şık tasarımı ve kendine özgün uygulamalarıyla Apple bilgisayarlar tercih ediliyor. Ama her ne kadar apple da olsa her bilgisayarda olduğu gibi apple da da veri kaybı yaşanabiliyor. Bu yazımızda da mac kullanıcıları için veri kurtarma yöntemlerine değindik buradaki yöntemler ile bilgisayarınızdaki verilerinizi kurtarmayı deneyin eğer işe yaramaz ise profesyonel yardım alın.

Siber Saldırılar

Apple bilgisayarları her ne kadar güvenli de olsa da dışarıdan gelen siber saldırılar sonucunda veri kaybı yaşanabiliyor. Bu saldırıları yapanlar dışarıdan casus sizin veya şirketinizin verilerine sahip olmak isteyen biri olabilir. Bu tür saldırıların başında akla hemen kötü amaçlı yazılımlar ve casus yazılımlar geliyor. Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza bulaşınca veri erişimini engeller ve bu sebeple kullanıcıların alması gereken önlemler vardır. Öncelikle bilinmeyen kaynaktan gelen e-postaları kabul etmemesi ve güvenilmeyen kaynaktan dosya indirmemesi lazım. Veri kaybı yaşatan diğer bir önemli faktör ise donanımsal ve yazılımsal meydana gelen hatalar olduğunu söylemek mümkün. Elektrik kesintileri de veri kaybı yaşanmasını mümkün kılıyor. Ve siber saldırıların yaşatacağı veri kayıplarından kaçınmak için mac deki dosyalarınızı buluta yedeklemenizi tavsiye ederim. Bulut sayesinde verileriniz bilgisayarınızdan silinse bile yedeklediğiniz yerden verilerinizi geri yükleyebilirsiniz

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık açık hasarlı olan Mac bilgisayarınızı çalıştırmayı denemeyin. Kullanıcıların yanlış müdahaleleri yüzünden veri kurtarma imkânsız hale gelebiliyor. Bu yüzden veri kurtarma operasyonundan önce sakın bilgisayarınızın içini açmayın veya temizlemeye çalışmayın, yağmur gibi nedenlerle sıvı temasına maruz kalmış bilgisayarları kurutmaya çalışmayın bunlar veri kurtarmayı imkânsız hale getiren işlemlerdir. Saç kurutma makinesi gibi cihazların maruz bıraktığı sıcaklık disklerdeki hasarı arttırır, bilgisayarınızı kurutmaya çalışmadan önce profesyonel kişilere teslim etmeniz en doğru seçenek olacaktır. Hasarlı bilgisayarınızı veri kurtarma yazılımları ile bilgisayarınızı kurtarmayı denemeyin bu tür yazılımlar sadece tamamen çalışan bilgisayarlarda işe yarar. Zarar ne kadar ciddi gözükürse gözüksün veri kurtarmaktan vazgeçmeyin.

Veri Kurtarma Yöntemleri

Harici hard diskteki verileri çöp sepetine sürükleyerek kaybettiyseniz, her zaman ilk önce Çöp Sepetine bakın. Mac dosyalarını Bulut’a yedeklediyseniz silinen dosyaları buluttan yedekleme dosyası olarak çıkartıp verinizi kurtarabilirsiniz. Çöp Sepetindeki dosyalara veya yedeğe erişemediğiniz/dosyaları bulamadığınız durumlar söz konusu olduğunda ve hatta hiç yedekleme yapılmamışsa devam etmenin tek yolu yetenekli Mac harici hard disk kurtarma programı indirmek ve en kısa sürede veri kurtarma işlemini gerçekleştirmektir. EaseUS Data Recovery Wizard for Mac’lerin verisini kurtarması konusunda ün salmıştır, 10 yıldan fazla deneyim, detaylı arama yeteneği, tüm macOS ve Mac OS X sürümleriyle uyumlu çalışmasına istinaden Mac veri kaybı sorunlarıyla karşılaştığınızda en iyi seçenektir ve kolay ama etkili veri kurtarma uygulaması hizmeti sunar. EaseUS Mac’in verisini kurtarma programının kesinlikle veri kurtarmakta etkili olduğu harici depolama aygıtında veri kaybını oluşturacak çoğu hataları saymazsak, özellikle diskte ciddi sorunlar ortaya çıktığında verileri kolaylıkla geri getiremeyeceğiniz anlar da olur. Örneğin, çok fazla bozuk sektör içeren hard diskin bozulması, hard diskin parçalanması, tık/bip sesi çıkarması gibi. Kısaca bilgisayarınız veri kurtarma için fazla hasarlı durumlarda olabiliyor bu tür durumlarda veri kurtarmanın imkânı olmaz. Eğer bu yukarıda yazanların hepsini uyguladıysanız ve hiçbirisi işe yaramadıysa daha fazla bir şey yapmamanızda fayda var, Veri Kurtarma Merkezi’ne gelmenizi tavsiye ederim orada size bu konuda yardımcı olacağız. Profesyonel çalışanlarımız ile birlikte size güvenli bir şekilde veri kurtarma hizmeti sağlamaktayız.