Bozulan Harici Hard Diskten Veri Kurtarma

Genel

Fotoğraf, video, resim ve çeşitli verilerimizi kaydetmeye yarayan hard diskler de her teknolojik alet de olduğu gibi pek çok nedene bağlı olarak arızalanabiliyor. Hard diskler bazen hiç açılmayarak bazen de verilere erişimi engellediğinde arızalanma sinyallerini veriyor. Bu durumda arızalanan hard disk de yapılacak işlem veri kurtarma olabiliyor.

Hiç tahmin edemeyeceğiniz şekilde hard disk in içindeki verileri kurtarmak için veri kurtarmaya işlemine ihtiyaç duyulabiliyor. Genelde bozulan hard disk den olağan dışı bir durum olmadığı takdir de veri kurtarma işlemi kolay olur. Peki, kaybolan dosyalarınızı nasıl kurtarabilirsiniz, çok sık araştırmak zorunda kalırsınız. Harici hard diskler fiziki bir müdahale nedeniyle veya çok sık kullanılması halinde bozulması nedeniyle veri kurtarmaya ihtiyaç duyarlar. Harici hard disk den veri kurtarma işlemi için birçok farklı yöntem bulunmakta ama önce harici hard disk neden bozulur onu inceleyelim.

Harici Hard Diskin Bozulması

Özellikle taşınabilir hard disklerin arızalanmalarının arkasında onlarca farklı neden yatıyor olabilir, darbe alması, elektrik kesintisi, yazılımsal sorun, virüs bulaşması bunlar bozulan hard disk den veri kurtarmayı en çok zorlayan nedenler arasında yer alıyor. Bazı zamanlarda kullanıcıların yaptığı hatalar veya yanlış dosyaları silmek de veri kurtarmayı gerektirebiliyor.

Eğer harici hard disk kullanıyorsanız bu saydığımız maddeler başınıza gelebilir. Bu yüzden eğer bir harici hard disk kullanıcısıysanız bir hard disk in neden bozulabileceğini öğrenmeniz gerekiyor yazımızın devamında bu konuyu ele alacağız.

Eğer hard diskiniz bir nedenden ötürü yüksek voltajlı elektriğe maruz kalırsa diskiniz de bozulma meydana gelir. Disk her ne kadar korunaklı olsa da düşmesinden ötürü de sorun oluşabilir. Bu tip durumlarda motorda zaman içinde oluşan bozulmalar olabilir, içerisindeki diskin düşüp kırılması olabilir. Bu ihtimallerin tamamını bilmek ve ona göre kullanmak sizi bilinçli bir kullanıcı yapar.

Hard disk de kullanıcı kaynaklı hatalar çok sık görülmektedir. Diskin umursamaz kullanımı ve zarar gelmez düşüncesiyle savrulup atılması, en büyük hataların başında gelir. Eğer bu tür hataları önlerseniz bozulmaların önüne geçmiş olursunuz.

Bu gibi durumlarda önce sorunun analiz edilmesi gerekir. Profesyonel teknikler ve bu iş için özel olarak geliştirilmiş yazılımlar kullanılarak hard disk de veri kaybı olup olmadığı anlaşılır. Anlaşıldıktan sonra ise veri kurtarmak için yöntem belirlenir ve uygulamaya başlanır. Tabi bu aşamaların en önemli yanı veri kurtarma aşamasıdır.

Harici Hard Disk Arızaları Nasıl Anlaşılır

Bilgisayarlara bağlı olarak çalışan hard disklerde bazı zamanlarda önünüze bazı uyarılar çıkabilir. Durduk yere çıkan bir sistem hatası hard diskinizdeki verilerinizi yedeklemeniz gerektiğinin sinyalidir. Eğer yedeklemeyi kısa süre içinde yapmaz iseniz verilerinizin kaybolma durumu çok olasıdır.

Hard diskinizi bilgisayara kablo aracılığı ile bağladığınızda eğer hiçbir şekilde bilgisayarınızı okumuyorsa, harici hard diskte arıza söz konusudur. Hatta bazı durumlarda harici hard disklerin içerisinden normalden daha farklı sesler geliyorsa buda hard diskin arızalanacağının işaretlerinden biri olabilir. Peki, bu sözü geçen arızalar hakkında ne yapılacaktır? Önceliğiniz doğrudan profesyonel bir yaklaşım ile yaklaşıp verilerinizi kurtarmak olacaktır. Eğer profesyonel bir yardım almak isterseniz Veri Kurtarma Merkezi olarak size elimizden geldiğince yardım edeceğizdir.

Bu bahsettiğimiz durumlar ne olursa olsun sizin için en faydalı şey yardım almak olacaktır. Çünkü profesyonellik sizin verilerinizin yüzde kaçının kurtarılacağı hakkında önemli bir unsur olabilir. Hangi nedenle olursa olsun veri kurtarma konusunda rotanızı Profesyonel bir yere çekmek en önemlisidir. Biz Veri Kurtarma Merkezi olarak size elimizden geldiğince yardım edebiliriz.