Disk Okuma Hatası Nedir?

Genel

Diskler bilgisayarların temel işlevini sağlayan eklentilerinden biridir. Hard disk ya da solid state disk gibi sistemler üzerinden bilgisayarların disk sistemleri sağlanabilir. Bilgisayarınızı kullanmak istediniz ve kilitlendiğini fark ettiniz. Peki bunun nedeni ne olabilir? Bilgisayar kilitlenmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Buna göre, bellek okuma hatası söz konusu olabilir. Ayrıca, diskin okunmaması işlemi de söz konusu olabilir. Disk okuma hatası nedir ve hangi durumlarda söz konusu olabilir? Disk okuma hatası, bilgisayarın temel eklentilerinden olan diskin işlev görmemesi, bilgisayar tarafından açılmaması, işleme konulamaması anlamına gelmektedir. Sistem çalışmaz, yani disk yapması gereken işlevleri yerine getirmez. Bu da bilgisayarın çalışmaması, yapması gereken işlemleri yapmaması anlamına gelmektedir.

Disk okuma hatası nedir, bu sorunu yaşayan herkes elbette bu sorunun cevabını profesyonel olarak öğrenmek ister. Hata nedir sorusundan başka, neden bu hata görülür, buna neden olan noktalar nelerdir, bunları da bilmek gerekir. Bu konularda bilgi sahibi olmanıza gerek kalmadan disk okuma hatası ile karşılaşmanız durumunda firmamıza başvurabilir profesyonel destek alabilirsiniz.

Bilgisayar kaynaklı birçok sorunda olduğu gibi, disk okuma hatasının en bilindik ve yaygın nedeni virüs kaynaklıdır. Bir diğer neden ise, casus yazılımlardır. Kesinlikle bilgisayar ve bilgisayar donanımlı cihazların antivirüs programları ile koruma altına alınması çok önemlidir. Aksi takdirde, cihazlar ve sistemleri virüs tehlikesine açık hale gelir. Yine de disk okuma hatası yaşanmakta ise, yani gerekli güvenlik sistemini sağlayan bir anti virüs programı bilgisayarınızda yüklüyse, bu durumda bir başka neden disk okuma hatasına neden  oluyor demektir.

Yazılım kaynaklı yani casus yazılım kaynaklı bir sorun olmaması durumunda, bir temassızlık olduğu düşünülmelidir. Bilgisayarın kilitlenmesi, cihazın çalışmaması, RAM da söz konusu olan bir temassızlık ya da SATA kablosunda bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda, sistemi tekrar çıkarıp takmanız yerinde olacaktır. Ekstra olarak, bu durumda kablonuzu temizlemeniz yani sprey, fırça gibi bir araçla kablo sisteminizi silmeniz yerinde olacaktır. Bu şekilde biriken tozların alınması sağlanır. Tozlanma elektronik cihazların kesinlikle baş düşmanıdır. Steril ortamda, temiz tutulmayan cihazlar biriken tozlar nedeniyle arızalanmaktadır. Sadece tozlanma nedeniyle disk okuma hatası da meydana gelebilir. Kablolarınızı temizledikten sonra yeniden yerleştirmeniz, sorunun çözülmesini sağlayabilir.

Disk okuma hatası nedir ve nasıl çözülür, özetle bu noktaya değindik. Bilgisayarların, disk sistemlerinin, usb belleklerin ve diğer tüm eklentilerin korunması çok önemlidir. Bu şekilde, birçok bilgi yüklü olan cihazlarımızı uzun ömürlü şekilde kullanabiliriz. Virüs veya tozlanma başta olmak üzere, birçok nedenle elektronik yani bilgisayar donanımlı cihazların veri kaybı yaşaması, hasar almaması, çalışmaması mümkündür. Bu durumların yaşanması halinde, kesinlikle durumu çözmeye çalışmadan, yani derinlemesine işlem yapmadan firmamızla irtibata geçmeniz yerinde olacaktır. Örneğin, defalarca denemenize rağmen ve yukarıda sizlere önerdiğimiz işlemleri yapmanıza rağmen disk okuma hatası veriyorsa, bu durumda derhal firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Hem sitemiz, hem çağrı merkezimiz üzerinden iletişime geçmeniz ve durum bildirimi yapmanız mümkündür.

Sitemizde bulunan başvuru bölümünden durum hakkında bilgi vererek, iletişim detaylarını da doldurmanız uygun olacaktır. Bundan sonra cihazınızı firmamıza kargo ile gönderebilirsiniz. Steril odamızda, modern teknik sistemlerimizle cihazlarınızın açılması ve çözümlerin uzman ekibimiz tarafından sağlanması çalışmalarımız kapsamındadır. Kesinlikle cihazların orijinalliğine zarar vermeden, hasar vermeden çalışmalarımızı yapmaktayız. Bundan sonra, sorun çözmekte ve cihazlarınızı aynı şekilde kapatmaktayız. Ayrıca, sizlere önerdiğimiz veri kurtarma yazılımları ile sizlerin de anlık çözümler sağlamasına olanak sunmaktayız. Yani önerilerimiz ve ipuçlarımızla sizlerin anında bazı sorunlara çözüm bulmasını sağlamaktayız. Bu şekilde, zaman kaybetmeden sorun çözme şansını elde edebilirsiniz. Çalışmalarımız hakkında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.