Badsector Neden Oluşur?

Genel

Bilgisayar kullanıcılarının en korktukları olayların başında depolama cihazlarındaki verilerin kaybolması gelmektedir. Son derece hassas bir yapıya sahip olan bu cihazların kesinlikle darbe almaması veya kullanım kurallarına uygun bir şekilde kullanılmaları gerekmektedir. Birçok kişi bu cihazların küçük sektörlerden oluştuğunu ve bu sektörlerin her birinin veri depolanan küçük odacıklar olarak düşünülebileceğini bilmemektedir. Bilgisayar ekranında gördüğümüz tüm verilerin depolandığı bu küçük bölümler kimi zaman dış etkenler sebebi ile zarar görebilmektedir. Bu da o bölümde yer alan verilerin tamamen yok olmasına ve kaybedilmesine neden olur.

Badsector adı verilen bu durumda yapılacak herhangi bir şey yoktur çünkü bu şekilde zarar görmüş bir diskin onarılması kesinlikle mümkün değildir. Ancak her ne kadar tamir olanağı olmasa bile bu durumu önlemek için alınabilecek bazı tedbirler bulunmaktadır. Bu tedbirlerin ne olduğunu bilmek için öncelikle bu tarz cihazların çalışma mantıklarını ve korunma şekillerini bilmek gerekmektedir. 50 derecenin üzerinde çıkan sıcaklıklar, ani elektrik kesintileri, tozlanma veya dışarıdan sert darbeler alma gibi durumlarda çok sık bir şekilde yaşanan badsector olayı birçok kişinin başını ciddi anlamda yakmıştır.

Badsector neden oluşur veya bu durumdan korunmak için neler yapılmalıdır gibi konularda arayış yapan insanlar bu durumlardan korunmanın birçok yolu olduğunu görebilmektedir. Öncelikle harddiskin tüm bölmelerini düzenli olarak kontrol etmek amacı ile üretilmiş olan kontrol programları ile sorun oluşmadan tedbir almak mümkündür. Badsector oluşması durumunda web sitemiz üzerinden firmamıza ulaşarak gerekli işlemlerin yapılmasını profesyonel ellere bırakabilirsiniz.

Bu tarama programları harddiskin her yerini tam anlamı ile tarayıp sorunlu olan veya ileri de sorun oluşma ihtimali olan sektörleri kullanıcılara bildirip gerekirse sadece o sektörü kullanıma kapatabilmektedirler. İsteyen herkesin yapabildiği bu işlemler aynı zamanda Windows işletim sisteminde yer alan chkdsk komutu ile de yapılabilmektedir. Özellikle büyük boyutlu harddisklerde daha çok sektör olacağı için bu işlem tahmin edilenden daha uzun sürebilmektedir. Aynı zamanda işlem sırasında bilgisayarı oldukça yoran bu tarama işlemi yapılırken bilgisayarda başka bir işlem yapmamak daha doğru olacaktır.

Badsector neden oluşur veya bu durum ileri de ne gibi sorunlar doğurabilir gibi konularda en büyük yardımcınız firmamız olacaktır. Kullanım ömrünü dolduran ve uzun zamandan bu yana aktif olarak kullanılan disklerde bu konuda her zaman tehdit altındadırlar. Bu sebeple uzmanlar özellikle önemli ve özel bilgilerin yedeklenmesi için kesinlikle güvenilir markaların yeni modellerinin tercih edilmesini önermektedirler. Aynı zamanda verilen yedeklendiği diskler kesinlikle dışarıdan bir etki almayacak şekilde muhafaza edilmeli ve kesinlikle bilgisayar kasalarından dışarı çıkarılmamalıdır.

Bir harddiskte badsector oluşmasına neden olacak bir aşka burumda çalışır durumda olan disklere fiziki bir müdahale de bulunmaktır. Bu son derece yanlış ve bir o kadar da riskli bir harekettir. Bu sebeple bilgisayar kullanıcıları bu kuraldan kesinlikle ödün vermemelidirler. Bu konuda hakkında araştırma yapacak olan kişiler özellikle bu cihazların ne kadar narin bir şekilde üretildiklerini gördüklerinde bahsettiğimiz bu konuları ne kadar önemli olduğunu görebilmektedirler. Bugüne kadar birçok kez yaşanmış olan bu durum birçok kişinin en önemli verilerini bir anda kaybetmelerine neden olmuştur. Son yıllarda üretilmekte olan disklerin çevre korumaların sağlamlığı da tamamen bu ürünleri dış etkenlerden korumak amacı ile bu denli sağlam hale getirilmiştir. Ayrıca harici bir disk kullanan kişilerin de mutlaka bir muhafaza kullanmaları ve disklerini mümkün olduğu kadar hareket ettirmemeleri önerilmektedir. Badsector neden oluşur sorusu karşısında korkmak yerine doğru tedbirleri firmamız ile almak her zaman için sorunsuz bir kullanım sunacaktır.