Veri Kurtarmada İşlem Süreci

Genel

Veri kurtarma işlemi hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler öncelikle seçtikleri firmalardan bilgi edinip ve kendilerine verilen tüm bilgilere uymalıdırlar. Bu aşamada yapılacak ilk iş bu konuda hizmetler veren firmalar ulaşmak ve sorunu yetkili kişilere iletmektir. Bu firmalar müşterilerine iş akışı hakkında bilgi sağlayıp anlaşıp ilgili depolama ürünlerinin en kısa süre içinde kendilerine ulaştırılmasını isterler.

Ancak bu ürünler oldukça hassas oldukları için doğru bir şekilde paketlenmesi çok önemlidir. Daha sonra ellerine geçen depolama ürününü oldukça titiz bir şekilde inceleyen firma yetkilileri yapılacak olan müdahaleler ve işlemler hakkında hemen karar vermelidirler. Veri kurtarma sürecinin en önemli aşamalarından biri ise arıza tespitinin yapılması ve bu işlemin ücretini müşteriye bildirilmesidir. Tüm bu işlemlerden sonra müşteri işleme onaylar ise gerekli ekipmanlar ile veri kurtarma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemlerin doğru teknik ve ekipmanlar ile yapılması oldukça önem taşımaktadır, çünkü yapılacak olan küçük bir işlemde hata bile çok daha ciddi veri kayıplarına veya arızalara neden olabilir.

Kötü sürprizler ile karşılaşmak istemeyen kişiler bu işlemleri yaptırmak için mutlaka başarılı ve doğru firmaları veya doğru iş ortaklarını seçmelidirler. Kurtarılacak olan veri hangi türde olursa olsun öncelikle donanımsal müdahalelerin çok titiz, dikkatli ve düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bilindiği gibi depolama yedekleme araçları bilgisayar veya diğer kullanıldıkları ürünlerin en önemli donanım parçalarıdır. En küçük bir dış müdahalede hemen arıza yapıp sorun yapabilen bu aletler kesinlikle hassas ve özenli bir şekilde kullanılmalı ve olası dış etkenlerden korunmalıdır.

Veri Kurtarma Sürecinin daha hızlı bir şekilde ilerlemek için her adım düzenli ve planlı bir şekilde analiz yapılıp bir plan oluşturulmalıdır. Yapılacak olan bu plan verilen mümkün olduğu kadar kısa süre içerisinde kurtarılması ve müşterilere en hızlı şekilde teslim edilmesi için çok önemlidir. Bu sebeple uzman kişiler bu konuda kesinlikle önemli kuralın seçilecek olan iş ortağı hakkında araştırıp başarılı uzman kişilerle çalışıp ve Veri Kurtarma Süreci hakkında bilgileri almak olduğunu ve süreç akışını belirtmektedirler.