Hard Diskten Ses Gelmeye Başlarsa Ne Yapmalı?

Genel

Bilgisayarların en önemli parçalarından biri olan hard diskler tüm verilen depolandığı ve saklandığı yerlerdir. Çok farklı kapasitelerde üretilen bu ürünler özelikle son dönemlerde ebat olarak ufalıp kapasite bakımından büyüdükleri için sürekli olarak hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Bu ürünler son derece hassas bir yapıya sahip oldukları için çok dikkatli bir şekilde kullanılmaları ve bu amaçla bilgisayar kasalarına çok sıkı bir şekilde sabitlenmeleri gerekmektedir. Her bilgisayar için vazgeçilmez bir bileşen olan bu bellek ürünleri özellikle uzun kullanımlarda veya daha farklı nedenlere bağlı olarak arıza verebilmektedirler.

Özellikle sinir bozucu bazı sesler çıkaran bu ürünler insanların canını sıkabilmektedirler. Peki hard diskten ses gelmeye başlarsa ne yapmalı veya bu durum hangi sebeplerden kaynaklanabilir. Bu soruların yanıtlarını vermeden önce bu ürünlerin doğru kullanım ile çok uzun yıllar boyunca kullanılabileceğini bilmek gerekmektedir. Ancak her elektronik ürün gibi hard disklerin de bazen hiç beklenmedik anlarda arıza verebileceklerini unutulmamalıdır. İç gıcıklayıcı bir ses duyulduğu zaman kesinlikle bu ürünlere bilinçsiz bir şekilde müdahale edilmemelidir. Çünkü hard diskler son derece kibar ürünlerdir ve en ufak bir hatalı müdahale ile geri dönüşü olmayacak şekilde hasar alabilirler.

Bu da içindeki tüm verilerin yok olmasına neden olabileceği için hiçbir kullanıcı bu duruma düşmek istemez. İçlerinde yer alan diskler bu ürünlerin en önemli parçalarıdır. Zaten çıkan sesler de genellikle bu disklerin okunamadığı anlamına gelmektedir ve bu durum ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Bu ürünlerden herhangi bir şekilde ses geldiği zaman kesinlikle zaman kaybetmeden bilgisayar kapanmalı ve hard diskin daha fazla zorlanmaması sağlanmalıdır.

Daha sonra yapılacak ilk iş bu ürünlerin tamir ve bakımı konusunda deneyimli kişilerden yardım almak olmalıdır. Hard diskler açıldığı zaman ortamda kesinlikle toz tanesi bile olmamalıdır. Bunun sebebi ise içindeki diske yapılacak en ufak bir toz tanesinin bile veri okuma işlemlerini olumsuz bir şekilde etkileyecek olmasıdır. Birçok farklı modelde üretilmekte olan bu ürünleri satın alırken mutlaka güvenilir markaların ürünleri seçilmelidir. Özellikle hard diskten ses gelmeye başlarsa ne yapmalı veya bu durumda kimden yardım alınmalıdır gibi konularda araştırma yapan kişiler için yapılacak en önemli iş kendilerini kanıtlamış olan firmaların ürünlerini seçmek olacaktır.

Bu firmalar üretim aşamasında kullandıkları kaliteli malzemeler ve en son geliştirilen teknikler ile ürettikleri hard disklerin yıllar boyunca sorunsuz çalışması konusunda her türlü garantiyi verebilmektedirler. Tüm verilerin içinde bulunduğu bileşen olarak kimilerine göre bilgisayarların en önemli parçaları olarak gösterilen hard diskler özellikle elektrik kesintileri, darbe veya casus yazılımlar gibi etkenler ile karşılaşmadıkları takdirde kolay kolay arızalanmazlar. İçindeki sistemin son derece basit olması da bu durumda önemli bir etkendir. Çoğu bilgisayar kullanıcısı bu ürünlerde yaşanacak muhtemel sorunlara karşı tedbir olarak verilerinin yedeklerini alabilecekleri ikinci bir hard disk kullanmaktadırlar. Bu da veri güvenliği konusunda alınacak doğru tedbirlerden biridir. Zaman içinde yıpranan veya toz kapan hard disklerden gelecek olan sesler sebebi ile kesinlikle bilinçsiz bir şekilde müdahale edilmemesini öneren uzmanlar özellikle daha önce bu tarz bir ürüne bakım yapmamış olan kişileri bu konuda ciddi bir şekilde uyarmaktadırlar. Aynı zamanda bu tarz bir durum yaşandığı zaman durumun kesinlikle yabana atılmaması ve en kısa zaman içinde müdahale edilmesi gerektiğini de belirten uzmanlar yapılacak olan müdahalelerin hem ürününün daha uzun ömürlü olacağını hem de içindeki verilerin eksiksiz bir şekilde kurtarılabileceğine vurgu yapmaktadırlar.

Sizde bu tarz bir sorun yaşadığınıza panik yapmak yerine internet sitemiz aracılığı ile bize ulaşın ve disklerinizi profosyonellere emanet edin.