.vvv Virüsü (Fidye Virüsü) - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

.vvv Virüsü (Fidye Virüsü)

ileVeri Kurtarma Merkezi

.vvv Virüsü (Fidye Virüsü)

.vvv Dosya Uzantılı fidye virüsü TeslaCrypt 2.0 fidye virüsünün yeni bir türüdür. Zararlı bir dosya olmasına rağmen gelişmiş ve güncellenmiş olduğu için bilgisayarınıza bir Trojan olarak girebilir. Yani yasal bir dosya gibi bilgisayarınıza girebilir ve bazı virüs programları tehdit olarak görmez. Virüsü algılayamaz. Birçok farklı kanaldan bulaşabilen virüs türü çoğunlukla eposta den bulaşır.

.vvv virüsü hangi dosyaları şifreler?

Eğer bu şekilde bir virüs, fidye yazılım bilgisayarınıza bulaşırsa bütün kişisel dosyalarınızı .docx, .docm, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx, .pptm, .pdf, .eps, .ai, .indd, .cdr, .dng, .lnk, .jpg, .png, .pdd, .doc, .jfif, .jpeg, .gif, .bmp, .exif, .txt, .wps, .mp3 gibi uzantılı dosyaları şifreler. AES-256-CBC şifreleme algoritmasını kullanır. Şifrelenen ve erişiminizin engellendiği dosyalarınızın uzantıları .vvv olarak değişir.

Fidye virüsü bulaştı ne yapmalıyım?

Özel ve kişisel bilgileriniz şifrelenir uzantıları ya da isimleri değiştirilir. Bilgilerinize erişiminiz tamamen engellenir. Kullanıcı Her dosyanın içinde ya da masaüstünde fidye notu bulur. Tehdit içerikli bu notlarda dosyaların geri istenmesi karşılığında para talep edilir. Sizin kendi dosyalarınızı özel verilerinizi ele geçirip tekrar size geri vermek için para talep ederler. Paranın onlara erken ödenmesi konusunda indirimler sunarlar. Bilgilerinizi deşifre edeceklerini öde sünerler. Bunların hiçbirine itimat etmeyiniz. Parayı ödeseniz bile bilgilerinizi geri alamayabilirsiniz. Şifre anahtarları onlar da bile olmayabilir nasıl açılacağını bilmiyor olabilirler. Uzmanlığımız ile sizlerin yanındayız. Bilgilerinizi geri alma, şifrelenen dosyaların şifrelerinin kırılması konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Virüsü silebilir miyim?  Şiirleri kendim kırabilir miyim?

Dosyalarınızın şifrelendiğini başlandığını fark ederseniz yapabileceğiniz ilk şey .vvv Dosya Uzantılı virüsü hemen silmek olmalıdır. Erkenden fark edilirse çözüm olabilir diğer dosyalarınız kurtarabilirsiniz çünkü .vvv Dosya Uzantılı virüsler yapıları gereğince silindiği zaman yayılmasını durdurur. Korunmak için profesyonel bir yazılım kullanmanızı ve bilgisayarınız sürekli güncel tutmanızı da öneririz. Virüsün yayılmasını durduramadınız ve virüs bütün bilgilerinizi şifrelediyse sadece şifrelenen dosyaları silebilirsiniz. Şifreleri kıramaz bilgileri geri alamazsınız. Bilgilerinizin geri alınıp alınmama konusunda uzman kişilerden yardım almalısınız.

.vvv Dosya Uzantılı virüs nasıl bilgisayarıma girdi ?

Genellikle torrent, crackli uygulamalar, epostalar, Ofis etkileştirme aramaları gibi bölümlerde ve korsan yazılımlarda karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca güncel olmayan Windows sürümlerinde de bu virüsün versiyonları bulaşabilir.

Dekont .doc, sipariş .docs fatura.pdf.js, fatura.pdf.exe, fatura.zip, fatura .rar gibi uzantılarda da karşımıza çıkmaktadır.

Bu ve bu tarz uzantılarda ve bölümlerde epostalarda virüs ya da virüs eklentisi olabilir. Virüs eklentisi, dosya virüs içermiyor ama tıkladığınız açtığınız zaman virüs eklentilerini indirip çalıştırmaya başlaması demektir. İşlem sonunda da tüm dosyalarınız şifrelenir erişiminiz engellenir. Güvendiğiniz internet sitelerini ve uygulamaları kullanmalısınız. Kullanmış olduğunuz cihazları sürekli güncel tutmalısınız. İnternette karşınıza çıkan doldurmanızı isteyen anketlerden ya da kişisel bilgilerinizi, banka bilgilerinizi isteyen sitelerden güvenilir değilse uzak durun.

Yine de unutmamak gerekir ki en yaygın fidye yazılım dağılma şekli eposta yollayarak gerçekleşmektedir. Kimden geldiğini bilmediğiniz ve özellikle de eklenti içeren epostaları açmadan önce çok dikkatli olmalısınız. Size e-postayı yollamış olan kişinin bilgilerine dikkat edin – bazen bu siber suçlular sizlere güvendiğiniz bir internet sitesinden “CHECK.TXT,” “AWARD.TXT” ya da “PENALTY.TXT” isimlerindeki dosyaları yollarlar. Bu gibi sahtekarlıklara inanmayınız ve bu gibi dosyaları açmayınız.

TeslaCrypt Nedir? Alpha Crypt Nedir? Bu virüslerin şifrelediği dosyalar nasıl çözülür?

TeslaCrypt ve Alpha Crypt fidye virüsleri Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10. Tüm Windows sürümlerine girebilir. Bu virüsler bilgilerinize ve dosyalarınızla beraber takı olan harici bellek ya da usblere de saldırır. Harici bellekteki bilgilerinizde şifrelenir ve erişiminiz kesilir. Şifrelenen bu bilgilerinizin kopyası silinir ve sizi onlara para ödemeye mecbur bırakmak isterler.

Fidye ödersem dosyalarımın şifresi çözülür mü?

Siber suç kapsamına giren bu saldırıda para ödemeniz sonuç vermeyebilir. Yani bunun bir garantisi yok. Paranızı kaybedebilir be siber suçlarla iletişiminiz engellenebilir.

Bilgilerinizin geri alınması için bizimle iletişime geçebilir ya da farklı uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

 

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

    Bir cevap yazın