Virüs Tespit Tutanağı - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

Virüs Tespit Tutanağı

Veri kurtarma bilgisayar sistemlerinde virüs tespiti işlemleri ile ilgili bazı sorunlar yaşayabilmektedirler.

Bunlar; sistemden dolayı oluşan dosya silinmesi, veri aktarımı sorunları, siber saldırılar, virüs gibi can sıkıcı sorunlardır. Bu gibi durumlarla teknoloji dünyasında sıkça karşı karşıya kalabiliriz. Bugünkü teknoloji ile birlikte artık yaşanan veri kayıplarından en az hasarla kurtarabilmek mümkün hale gelmiştir.

Veri kayıplarında kurtarma süreci;

  • Verilerin kurtarılması için diskler laboratuvar ortamında açılır.
  • Öncelikle verilerin kaybolma nedeni bulunur.
  • Daha sonra teknolojik ürünler ve yazılımlar ile verileriniz en sağlıklı şekilde kurtarılır.
  • İşlemler sonrasında verilerinizin büyük bir kısmı kurtarılır.

Verilerinize ulaşamadığınızı anladığınızda cihaz kullanılmamalıdır. Veri kurtarma merkezimize ulaşmanız ve bu konuda en güvenilir hizmete sahip olmanızdır.

ISO 9001 sertifikalı Veri Kurtarma Merkezi laboratuvarında, son teknoloji bilgisayar sistemlerimiz ile yapılan detaylı analiz sonucu oluşturulan tespit tutanağı raporu, tarafımızca titizlikle hazırlanmaktadır.

  • Siber saldırı (virüs, hack vb. saldırılar)
  • Veri aktarımı sırasında oluşan ve başka durumlarda yazılım ve veri tabanı sorunları,
  • Virüs kaynaklı oluşan veri kayıpları nedeniyle dosyalar hasar görmekte ve silinebilmektedir.

Bu gibi durumlarda yapılması gerekenler;

  • Bir siber saldırı veya bir suç durumu oluşmuş ise; Cumhuriyet Başsavcılığına konuyla alakalı bir suç duyurusunda bulunulmalı ve hazırlanan suç duyurusu metni ile ilgili bir dilekçe oluşturulmalıdır.
  • Suç duyurusunda bulunulduktan sonra savcılık, konunun incelenmesi için emniyet siber suçlar birimine bir yazı gönderilir ve yine gönderilen yazıya dilekçe eklenmelidir.
  • Veri kurtarma merkezinde oluşan bu durum ile ilgili (siber saldırı, sistem arızası, virüs vb.) durum tespit tutanağı tutulması gerekmektedir. Hazırlanacak tespit tutanağında; virüsün gerçekleştiği tarih, virüsün türü, incelenen diskin bilgileri, işlem ile ilgili yapılan teknik gözlemler ve işlemin sonucu hakkında bilgi durum tespit tutanağında belirtilmelidir.

NOT: Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından geçerli olabilmesi için durum tespit tutanağı ISO 9001 gibi en az bir sertifikalı ve ana faaliyet konusu veri kurtarma (özel raporların oluşturulması) hizmeti olan en az 5 yıllık geçmişi olan firmalar tarafından oluşturulması gerekmektedir.