Veri Yedeklerken Yapılan Hatalar - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

Veri Yedeklerken Yapılan Hatalar

ileVeri Kurtarma Merkezi

Veri Yedeklerken Yapılan Hatalar

Yazılımsal ve donanımsal oluşan hatalar ve arızaların kontrol edilmemesi onarılmaması durumları veri kayıplarına neden olur.

Silinen ya da biçimlendirilmiş veriler: Birçok kullanıcı farkında olmadan verileri cihaz ortamından veya depolama alanlarında silebiliyor. Yedekleme yapmadan biçimlendirme işlemi yapabiliyor ve verileri siliniyorlar.

Bilgisayar virüsleri, kötü amaçlı yazılımlar ve fidye yazılımları: Son zamanlarda kullanıcılar için bu tip yazılımlar, ciddi bir sorun haline geldi. Bilgisayarınızın sistemi güvende değilse, korunmuyorsa veya virüs içerikli bir web sitesini ziyaret ederseniz bilgisayarınıza virüs bulaşabilir, dosyalarınız bozulabilir veya şifrelenebilir.

Bozuk dosyalar: Dosyalarınız birçok sebepten dolayı bozulabilir. Bu sorunlar; yazılım arızaları, mantıksal arızalar, elektrik arızaları vb. Durumlar olabilir.

Donanım arızaları: Donanım sorunları yaşanıyorsa veri kaybı çok daha kolay olabilir. Örneğin, Hard diskin plakları dakikada 5000-6000 devir arası döner. Oldukça hassas cihazlardır. Dış kasadan alınan hafif bir darbe bile arızalanmasına neden olabilir.

Saldırıya uğraması: Bilgisayarınız veya kullandığınız sistem saldırıya uğradıysa, dosyalarınızın bazılarının veya hepsinin şifrelenmiş, içerikleri değiştirilmiş veya imha edilmiş olabilir.

Veri Kaybının Yaygın Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde birçok büyük şirketlerin topladıkları ve depoladıkları finansal ve teknolojik kaynakları veriler var. Bu verilerin korunması için ciddi çabalar sarf edilmekte. Fakat hâlâ birçok şirket veri yedekleme yapma ve koruma konularında hatalar yapıyorlar. Veri yedeklemede dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Veri Yedekleme Yetmez, Verileri Test Edin

Şirketlerin yaptığı en önemli hatalardan biri yedekledikleri verileri düzenli olarak kontrol etmemesi, denetim altında tutmamasıdır.

Yapılan diğer önemli hatalardan biri ise, şirketlerin çoğu veri yedeklemesi yapacağı cihazlarda herhangi bir arıza olup olmadığını kontrol etmeden yedekleme sürecine devam ediyorlar. Bu da veri kaybına sebep oluyor. Yedek alınacak cihazların kontrol edilmesi önemlidir.

Verileri Sakladığınız Yerin Güvenliği Ne Durumda?

Şirketler genelde veri saklama konusunda en güvenilir ortamın ofisleri olduğunu düşünürler ama yangın, sel, deprem gibi doğal felaketlere karşı fazla önlem almazlar.

Verilerini bulut sisteminde yedekleyen şirketler, başvurdukları bulut hizmet sağlayıcısının güvenlik durumunu fazla sorgulamaz, yeterli önlemi alıp almadığına dikkat etmezler.

Bu durum veri kaybına ve en önemlisi veri sızıntısına sebep olabilir. Kullanılan bulut hizmetinin dijital ve fiziksel olarak korunuyor olması çok önemlidir.

Tüm Verileri Tek Yerde Tutmak, Felakete Davetiye Vermek Demek

Daha az maliyetli olduğu için şirketler verileri aynı anda ve tek bir alanda yedeklemeye oldukça eğilimlidirler. Ama iş dünyasında bilindik bir kural vardır. “Tüm yumurtaları aynı sepete koyulmaz!” Olası bir saldırı durumunda tüm bilgileri aynı alanda olması oldukça tehlikedir ciddi veri kayıplarına neden olabilir. Yapılması gereken hassas verilerin farklı ve birden çok alana yedeklenmesi gerekmektedir.

Veri Depolama Cihazlarınızın Yazılımları Güncel mi?

Veri kaybı yaşanmaması için şirketlerin veri yedeklemesi yaptıkları cihazları da koruması, koruma altına alması gerekmektedir. Olumsuz durumlardan korunmak için, güncel anti virüs programlarının ve güvenli Wi-Fi bağlantılarının yardımı olacaktır.

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

    Bir cevap yazın