Veri Kaybı Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

Veri Kaybı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ileVeri Kurtarma Merkezi

Veri Kaybı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hard Diskler bilgisayarda bilgilerin kalıcı olarak saklanmasını sağlarlar. Her ne kadar kalıcı olarak saklansa da yazılım kaynaklı ya da donanım kaynaklı sebeplerden kaydettiğiniz bilgilere ulaşmanız bazen mümkün olmuyor. Burada vurgulamak istediğimiz yer veri kaybının söz konusu olmadığıdır. Donanımsal ya da yazılımsal sebeplerden dolayı ulaşamıyorsunuz. Bunun da tek çözümü işi uzmanlığımıza bırakmanızdır.

Ulaşamadığınız özel veriler, şirket içi ve ticari bilgiler veya veri taban bilgileri, düğün fotoğraflarınız, aile fotoğraflarınız, çocuğunuz doğum günü fotoğrafları, ofis dosyalarınız, müzik veya video klasörleriniz hatta bir MAC bilgisayarda işlem yapıyorsanız, tasarım veya video dosyalarınız da olabilir. Sizler için önemli olan bu verileri riske atmamak gerekiyor.

Donanım Kaynaklı Veri Kayıpları

Hard disklerin üzerinde bulunan manyetik plakaların fiziksel zarar görmesi sebebi ile veri kaybı oluşur. Manyetik plakların zarar görüp görmediğini anlamak için içinin açılması gereklidir. Cihazın içini açmak kolay bir işlemdir ancak müdahale eden kişilerin uzman kişiler olması gerekir. Doğru müdahale sizi bilgilerinize kavuşturacağı gibi, yanlış bir işlem zarar görmemiş plakanın zarar görmesine neden olabilir.

Diğer çok rastladığımız ve veri kaybetmenize sebep olan donanımsal sorun ise, hard disk içinden gelen garip seslerdir. Donanımsal sorun olarak değerlendirilir çünkü bunun tek sebebi manyetik plakalar üzerinde bulunan okuyucu kafalarının hasar görmüş olmasıdır. Bu tür hasarlar daha çok, hard diskin düşmesinden kaynaklanır. Nadiren olsa da fabrikasyon hatalardan kaynaklanıyor olabilir.

Bir okuyucu kafanın hasar görmesi demek, manyetik plakalara zarar vermiş ya da zarar verecek anlamına geliyor. Cihazınızın içinden gelen tuhaf ve anlamsız sesler ise bunun kanıtıdır. Normal koşullarda okuyucu kafa, manyetik plaka alanına yaklaşık olarak milimetrenin onda biri mesafede ve temas kurmadan çalışır. Okuyucu kafanın hasar görmesi durumunda, disk yüzeyi ile temas etmeye başlar.

Plaka ortasından bulunan motor ile çok hızlı döndüğünden okuyucu kafası ile teması artmaya başlar, garip sesler gelir ve manyetik plakaya zarar verir. Bu seslerin gelmesi kısa süre içinde veri kaybına uğrayacaksınız demektir. Bu sorunun yaşanması durumunda derhal cihazın elektrik ile bağlantısını kesmelisiniz. Bilgisayarı kapatıp uzmanlardan yardım almalısınız.

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

    Bir cevap yazın