USB Belleklerde Yaşanan Veri Kayıpları - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

USB Belleklerde Yaşanan Veri Kayıpları

ileVeri Kurtarma Merkezi

USB Belleklerde Yaşanan Veri Kayıpları

Günümüzde en sık ve en pratik veri alışveriş yöntemi olarak USB bellekleri kullanmaktayız. USB belleklerin yanlış kullanılması veri kayıplarına yol açacaktır. USB bellekteki bilgilerinizi korumak için yapılması gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Bilgisayarlardan aniden çekip çıkartılan USB belleklerde veri kaydı oluşabilir. İçinde bulunan dosyaları farkında olmadan silmek, USB belleği virüs bulaşmış bir bilgisayarda kullanmakta veri kayıplarına neden olabilir.

USB Bellek İçindeki Veriyi Korumak İçin 7 Yöntem:

  • USB belleğini kullandıktan sonra bilgisayardan çıkartmak istediğiniz zaman çekip çıkartmak yerine, “güvenli çıkart” komutunu kullanın. Güvenli çıkart komutu ile henüz aktarılmamış olan bilgilerinizi güvence altına almış olursunuz. Bilgisayar aktarma tamamlandığı zaman USB belleği çıkartacaktır. Fakat USB belleği beklemeden çekip çıkartmak yedekleme ve aktarma hatalarına yol açabilir.
  • Kullanıcı izinlerini düzenleyin. USB belleğinizdeki bilgilerin güvenli için izin sınırlamaları getirebilirsiniz. Yetkisiz kişiler USB belleğe erişemez ve cihaz güvenliği korunmuş olur. Cihaz ekranda disk kısmına sağ tıkladıktan sonra “Güvenlik”/”Düzelt” seçeneklerine ulaşıp yapabileceğiniz bu ayarlamayla erişim izinleri kontrol edip sınırlamaları etkinleştirebilirsiniz.
  • Virüs kontrolü yapın. USB bellekleri kullanımı kolay ve pratik olduğu için yaşamımızda sıklıkla kullanıyoruz. USB belleğimizi zararlı yazımlar bulunan veya virüs bulaşmış bilgisayarda kullanma ya da kullanacak olma ihtimalimiz yüksektir. Bilgilerimiz silinebilir veya kullanılmaz hale gelebilir. Böyle bir sorun yaşamamak için kullanmış olduğunuz bilgisayarların güncel antivirüs yazılımları ile korunuyor olması gerekmektedir.
  • Ortak alanlarda bulunan bilgisayarları kullanırken çok dikkat edin. Kullanıcılar, acil ihtiyaç duyduğu durumlarda USB belleği herhangi bir bilgisayara takarak işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Ancak ortak kullanım alanları internet kafe, otel, kütüphane gibi mekanlarda bulunan bilgisayarlarda USB bellek kullanmak veri güvenliği için tehlikeli olabilir. Bilgisayardaki bir virüs ya da zararlı yazılım belgelerinize zarar verebilir.
  • Rutin olarak tarama yapın. USB bellekleriniz de düzenli olarak yapacağınız veri taramaları, veri kaybının yaşanmaması için oldukça gereklidir. Ayrıca USB belleğinizde bulunan tüm verileri silmek istiyorsanız, format atmak en iyi yöntemdir.
  • Veri transferi gerçekleştirirken çevrim içi olmayın. İnternet’e bağlı olduğunuz zaman USB belleklerin zarar görme ihtimali oldukça düşüktür. Özellikle önemli verilerinizin USB belleğe aktarılması esnasında internet bağlantısının kesilmesi, verilerinize yönelik riskleri azaltıyor.

USB belleği şifreleyin. USB belleklerin şifrelenme işlemi, verilerin korunmasını oldukça artıracak bir önlemdir. USB belleğin cihaza her takıldığında şifre istemesi sayesinde yetkisi olmayan kullanıcıların bellekteki dosyalara erişmesi mümkün olmaz. Böylelikle veri kaybı yaşama ihtimali azalmış olacaktır.

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

    Bir cevap yazın