Yedekleme için hangi sistemleri önerirsiniz? - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

Yedekleme için hangi sistemleri önerirsiniz?

SorularYedekleme için hangi sistemleri önerirsiniz?
Ahmet Güz sordu 3 sene önce

Merhabalar,
Yedekleme için hangi sistemleri önerirsiniz? Hangi sistem daha güvenlidir?
Önerilerinizi bekliyorum. 

1 Cevaplar
Veri Kurtarma Merkezi Staff cevap 3 sene önce

Yedekleme Çeşitleri

Yedeklerin nerede yapılacağını belirleyen temel ilke, verilerin bulunduğu ana makine sisteminden bağımsız olarak farklı bir cihazda olması gerekir. Bu şekilde, cihaz bir kripto fidye yazılımı tarafından saldırıya uğradığında verilerinizin güvende olacağından emin olabilirsiniz. Üç temel seçenek; USB flash bellek veya harici sabit disk, ağa bağlı depolama (NAS) ve bulut depolama. Size en uygun olanı seçebilirsiniz.

USB Flash Bellek

USB flash bellek kompakt ve taşınabilir, ancak sıklıkla üzerine yazılmış flash bellek geçersiz hale gelebilir. Bu nedenle, bu depolamanın güvenilirliği ciddi bir sorundur. Bozulmaları ya da küçük bellekleri kaybetmek de kolaydır. Bu nedenle düzenli yedekleme ve kalıcı depolama için önerilmez. Fakat yardımcı bir araç olarak kullanılabilir.

Harici Sabit Disk

Harici sabit disklerin avantajı, büyük depolama kapasitelerine ve diğerlerine kıyasla gigabayt başına fiyatların düşük olmasıdır. Dezavantajlar genellikle taşınabilir değildir. Ayrıca, flaş sürücülerinde olduğu gibi, veriler kopyalanması gerektiğinde yedekleme programları bağımsız olarak ve fiziksel olarak bağlanmalıdır. Sabit sürücülerin diğer bir dezavantajı, düşmeye karşı dayanıklı olmamasıdır. Bu tür depolama aygıtları dikkatle kullanılmalıdır.

NAS Depolama

Ağa bağlı depolama, temelde, yerel ağınızdan erişebileceğiniz, sabit sürücülerle donatılmış küçük bir bilgisayardır. Otomatik yedekleme yaparak bu işten kurtarmak, bu depolama türünü çok kullanışlı kılar. Ama en büyük dezavantaj fiyatıdır. NAS en az bir bilgisayar kadar pahalı çünkü bu bir bilgisayar. Bilgisayardan bir ağ sürücüsü olarak doğrudan erişime izin verecek şekilde yapılandırılmış olması gerekir. Birçok şifreleme aracı ağ paylaşımlarını bilgisayara girdikten sonra şifreleyebilir.

Bulut Depolama

Bulut depolama, hareketlilik ve dosyalarınıza dünyanın herhangi bir yerinden ve herhangi bir cihazdan erişmek için mükemmel bir seçimdir. Ancak, bulutun aslında başkasının bilgisayarının olduğunu unutmayın. Dolayısıyla, buluta geri dönmeyi seçerseniz, güvendiğinizden emin olun. Ayrıca, buluta yedeklediğiniz veriler fiziksel olarak şirketinizde değildir ve bazıları buluta erişmeye çalışabilir. Bu nedenle, bu yedekleme yöntemini seçtiğinizde, iki noktaya dikkat edin:

a) Hizmetin şifreleme kullanıp kullanmadığını

b) Bilgisayarınızla hizmet arasında veri aktarımı için kullanılan bağlantının güvenli olup olmadığı