.micro Virüsü (Fidye Virüsü) - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

.micro Virüsü (Fidye Virüsü)

ileVeri Kurtarma Merkezi

.micro Virüsü (Fidye Virüsü)

.micro virüsü, daha önceki TeslaCrypt 1.0 ve TeslaCrypt 2.0 sürümlerine göre çok daha gelişmiş ve şifreleme yöntemleri güçlendirilmiş olarak yeni bir isimle TeslaCrypt 3.0 virüsü olarak karşımıza çıkıyor.

.micro virüsü nedir?

Dosyalarınızı kopyalayan ve şifreleyen ve uzantılarını değiştiren zararlı bir virüstür. Çok gelişmiş yeni türüyle bilgisayar, tablet telefon gibi birçok teknolojik araçlara erişebilir. Kullandığınız teknolojik alette harici bellek takılı ise oraya da saldırabilir ve içerisindeki bilgileri şifreleyebilir. Erişiminizi engelledikten sonra, dosyalarınızı size vermek için sizden fidye parası isterler.

.micro virüsü bilgisayarıma nasıl bulaştı?

.micro virüsü genellikle bilgisayarınıza e-posta yoluyla gelen .pdf dosyası ile bulaşmıştır. E-postadaki dosyaya tıkladığınız zaman bilgisayarınıza yüklenir ve bilgisayarınızdaki hedeflediği dosyaları şifreler. Aynı zamanda çok sık kullandığımız güvenlik açıkları olan uygulamalardan da virüs alabiliriz. Dizi ve film siteleri, müzik indirme siteleri gibi lisanssız siteler virüsle çok sık karşılaşabileceğiniz sitelerdir.

Fidyecilere ödeme yapmak çözüm mü?

Siber suç kapsamına giren bu saldırıda para ödemeniz sonuç vermeyebilir, para ödeyerek istediklerini yapmış olursunuz ve onlar işlerine devam ederler. Yani bunun bir garantisi yok. Paranızı kaybedebilir be siber suçlarla iletişiminiz engellenebilir.

.micro virüsü bilgisayarıma ne yapabilir?

. JPG. JPEG. PDF. DWG. ZIP. CDR. Doktor, ve. DOCX. Gibi uzantıları etkisi altına alır bağlantı sisteminizi kesip dosyalara el koyarlar.

Aniden tüm belgelerinizin uzantıları değişir. Örneğin ; .doc .micro olabilir.

Virüs bilgisayara girdikten hemen sonra tüm bağlı sistemleri, paylaşım dosyalarını ve bağlı sabit diskleri görür sıralamasını yapar. Sıralamadan sonra şifrelemeye başlar. Bilgilerinize erişiminiz kalkar.

Ne Yapabilirim?

Virüsü bilgisayarınızdan ya da hangi cihazınıza bulaştıysa oradan temizlemek mümkün. Formatlama ya da dosyaları silme işlemi yapabilirsiniz. Silme işlemi yaparken şifreyi kaldırmak için gerekli anahtarları da silebilirsiniz. Silinen şifre anahtarları şifreleri açmak ve bilgileriniz geri alma işlemini zorlaştıracaktır. Silinen dosyalarınızdaki şifreleri kaldıramaz bilgilerinize geri alamazsınız. Bilgilerinizi kurtarmak için uzman kişilere başvurmanız gerekir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cryptolocker virüsünden korunma yolları

Bu virüsten korunmak için ilk yapmanız gereken sisteminize bir anti virüs yazılımı kurmak olacaktır. Bu anti virüs yazılımının her gün kendini güncellemesi gerekir yani güncel ve kapsamlı bir virüs programı kullanmalısınız. Lisanssız uygulamalardan ve güvenilir olmayan sitelerden uzak durmalısınız. Bunlar kişinin alması gereken basit önlemlerdir. Fakat virüs çok farklı yollardan yayılır ve bulaşabilir. Sistemlerinde ufak değişiklik yapılırsa bazı virüs programları bile virüsü tespit edemeyebilir. Kullanıcının aldığı en büyük önlem önemli bilgilerini farklı cihazlara sürekli yedek almak olabilir.

En bilinen fidye virüs uzantıları;

 • .Encrypted
 • .Enc
 • .Locky
 • .Zepto
 • .Thor
 • .Axx
 • .Crypted
 • .Crypt
 • .Cerber3
 • .Cerber4
 • .Meka
 • .Micro

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

  Bir cevap yazın