.meka Virüsü (Fidye Virüsü) - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

.meka Virüsü (Fidye Virüsü)

ileVeri Kurtarma Merkezi

.meka Virüsü (Fidye Virüsü)

Tüm dosyalarınızın uzantısı aniden .meka olduysa bilgisayarınıza fidye yazılımı / fidye virüsü bulaşmıştır. Dosyalarınızı kopyalayan ve şifreleyen ve uzantılarını değiştiren zararlı bir virüstür. Çok gelişmiş yeni türüyle bilgisayar, tablet telefon gibi birçok teknolojik araçlara erişebilir. Kullandığınız teknolojik alette harici bellek takılı İse oraya da saldırabilir ve içerisindeki bilgileri şifreleyebilir. Erişiminizi engelledikten sonra, dosyalarınızı size vermek için sizden fidye parası isterler.

Şifrelenen Dosyalarınız sizin için önemli mi?

Hayır: Bilgisayarınızı formatlayabilirsiniz. Şifrelenmiş dosyaları silebilirsiniz.

Evet: dosyalarınız önemli bilgilerinizi geri almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fidyecilere ödeme yapmak çözüm mü?

Siber suç kapsamına giren bu saldırıda para ödemeniz sonuç vermeyebilir, para ödeyerek istediklerini yapmış olursunuz ve onlar işlerine devam ederler. Yani bunun bir garantisi yok. Paranızı kaybedebilir be siber suçlarla iletişiminiz engellenebilir. Şifreleme anahtarları onlar da olmayabilir. Ve şifreleri nasıl açacaklarını da bilmiyor olabilir. Fidye virüsü bilgisayarınıza bulaştıysa panik yapmadan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cryptolocker (şifreleme virüsü) nasıl bulaşır?

Genellikle torrent, crackli uygulamalar, e-mailler, Ofis etkileştirme aramaları gibi bölümlerde ve korsan yazılımlarda karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca güncel olmayan Windows sürümlerinde de bu virüsün versiyonları bulaşabilir.

dekont.doc, sipariş.docs fatura.pdf.js, fatura.pdf.exe, fatura.zip, fatura .rar gibi uzantılarda da karşımıza çıkmaktadır.

Bu ve bu tarz uzantılarda ve bölümlerde epostalar da virüs ya da virüs eklentisi olabilir. Virüs eklentisi, dosya virüs içermiyor ama tıkladığınız açtığınız zaman virüs eklentilerini indirip çalıştırmaya başlaması demektir. İşlem sonunda da tüm dosyalarınız şifrelenir erişiminiz engellenir

Cryptolocker virüsünden korunma yolları

Bu virüsten korunmak için ilk yapmanız gereken sisteminize bir anti virüs yazılımı kurmak olacaktır. Bu anti virüs yazılımının her gün kendini güncellemesi gerekir yani güncel ve kapsamlı bir virüs programı kullanmalısınız. Lisanssız uygulamalardan ve güvenilir olmayan sitelerden uzak durmalısınız. Bunlar kişinin alması gereken basit önlemlerdir. Fakat virüs çok farklı yollardan yayılır ve bulaşabilir. Sistemlerinde ufak değişiklik yapılırsa bazı virüs programları bile virüsü tespit edemeyebilir. Kullanıcının aldığı en büyük önlem önemli bilgilerini farklı cihazlara sürekli yedek almak olabilir.

Virüsü silebilir miyim?  Şifreleri kendim kırabilir miyim?

Sadece şifrelenen dosyaları silebilirsiniz. Şifreleri kıramaz bilgileri geri alamazsınız. Bilgilerinizin geri alınıp alınmama konusunda uzman kişilerden yardım almalısınız.

En bilinen fidye virüs uzantıları;

.Encrypted

.Enc

.Locky

.Zepto

.Thor

.Axx

.Crypted

.Crypt

.Cerber3

.Cerber4

.meka

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

    Bir cevap yazın