Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

Blog Arşivi

Byadmin

Veri kurtarma süreci içerisinde garanti geçerli mi?

Teknolojik alanlarda ne yazık ki çok katı kurallar bulunmakta. Herkes bizim gibi yufka yürekli değil, keşke olabilseler. Veri kurtarma talebinde bulunduğunuz cihazınızda eğer yazılımsal bir problem bulunmakta ise veri kurtarma işleminden sonra cihazınız herhangi bir garanti kaybına uğramayacaktır. Fiziksel hasarlardan ötürü ise genelde vermiş olduğunuz ilk fiziksel hasarda “kullanıcı hatası” ibaresiyle cihazınız garanti dışında kalmaktadır. Bize hiç ulaşmadan bile. Garanti dışında kalmasa bile cihazın içi söküleceğinden, elektronik aksanına müdahale edileceğinden cihazınız ne yazık ki garanti dışı kalacaktır.

Byadmin

Veri kurtarma nedir?

Açıklayacak olursak veri kurtarma işlemi çok karışık bir işlemdir. Aynı zamanda zevklidir de, tabi bizim için. Kayıp durumda olan verileri depolama ortamlarından veya depolama cihazlarından tamamen veya kısmen geri getirebilmek için ciddi cerrahi işlemler ile beraber laboratuar ortamlarında çalışarak verileri kurtarıp geri getirme işlemidir. Standartlarımız gereği çalışırken ameliyat elbiselerine bürünüp, çalıştığımız ortamı tozdan, kirden ve bunlara benzer hassas dijital nesnelerin sağlığına kötü etki yapacak unsurlardan kaçınıyoruz. Biraz kulağa abes kaçsa da genel olarak bütün firmaların veri kurtarmak için çalıştığı alanlar yıllık olarak kontrol edilmektedir. Genelde cihazlar fiziksel hasar almaktadır. Yazılımsal olarak arızalanma durumu da çok olmaktadır fakat ne olursa olsun veriler cihazların bir köşesinde durmaktadır. Fakat bunu profesyonel bir biçimde işinin eri kişiler yapmadıktan sonra cihaz kullanılmaz hale bile gelebilir. Verileri kurtarmak için kullanılan özel teknikler arızaya ve veri kaybına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ama ne olursa olsun kesin işe yarar algısı oluşmuş olan veri kurtarma programlarını kullanmamaktayız.

Byadmin

SATA, PATA, SCSI ve RAID ya da diğer kısaltmalar hakkında bir şey bilmiyorum, diskim sadece çöktü.

Teknoloji hayatımıza sonradan giren bir olay. Doğal olarak doğduktan itibaren içgüdüsel olarak öğrenme imkanımız yok. Herkesin bilmesi gerekiyor diye bir şey de yok. Kısacası hiçbir şekilde kafanıza takmayın. Aksine hiç bir şey bilmemeniz çok daha iyi, tabi bir yandan bakacak olur isek. Çünkü bazı müşterilerimiz kendi deneyimlerini uygulayıp, doğal olarak herhangi bir sonuç alamayıp cihazı çökme noktasına getirdikten sonra bizimle iletişime geçiyor. Doğal olarak bu olaydan sonra kurtarma işlemi çok daha zor bir hale geliyor. Hatta çok daha kötüsü veriler hiçbir şekilde kurtarılamayıp, cihaz da artık kullanılmaz hale gelebiliyor. Demek istediğimiz şudur ki herhangi bir kayıp veya kurtarma işlemi gereken durum yaşadığınızda ilk olarak bizimle iletişime geçmeniz.

Byadmin

SATA sürücüden bilgi kurtarabilir misiniz ?

Firmamız standartları gereği müşterilerine olabildiğince yüksek hizmet verip, müşterilerini oldukça mutlu etmektir. Bu yüzden doğal olarak hizmet verirken hiçbir ayrım yapmaması gerekmektedir. Kısacası firmamız müşterinin hizmet almak istediği cihaz veya platform ne olursa olsun ona hizmet vermek zorundadır. Örnek verecek olur isek; boyutsal farklılıkta olan ürünler, tip olarak farklı olan ürünler, farklı dosya sistemleri, farklı arabirimler, platformlar, işletim sistemleri kısacası her türlü cihaz, platform ve işletim sistemindeki ortamlardan bilgi kurtarımı yapmaktadır.

Byadmin

Hard Diskte bulunan her şey kurtarılabilir mi?

Eğer cihazınıza herhangi bir müdahale yapmadıysanız ve piyasa söylenti olan veri kurtarma programlarını yükleyip, kurtarılmış olarak gösterilen sahte dosyaları kaydetmediyseniz kesin oranda veri kurtarması yapılabilmektedir. Elbette verileri kimsenin kurtaramayacağı hasarın artık çok daha ileri boyutta olduğu durumlar da olabilmektedir. Dünya standartları gereği imkansıza yakın unsurlar az olduğundan, bu verilerin hiçbir şekilde kurtarılamaması durumu da nadir olarak görülmektedir. Genelde her firmanın profesyonel yazılım ve ekipmanı vardır. Ancak önemli olan bu ekipmanları iyi değerlendirebilecek uzmanlar olduğundan, bizim firmamız çok büyük bir avantajdadır. Sizin yapmanız gereken tek olay, cihazdaki fiziksel hasar ne olursa olsun, cihazdaki yazılımsal problemler ne olursa olsun, en net sonucu alabilmeniz için bizimle iletişime geçmenizdir.

Byadmin

Hard Disk tamir ediyor musunuz?

Kuruluşumuz olarak prensiplerimiz gereği harddisk tamiri hizmeti vermemekteyiz. Fakat işin iyi tarafı harddisk tamiri de yapabilecek deneyimdeyiz. Bu olanaklara rağmen veri kurtarma firması olduğumuz için sadece hasar görmüş veya veri kaybına uğramış olan cihazınızı en profesyonel biçimde kurtarıp size teslim ediyoruz. Eğer arızalı cihazı tamir ettirerek bütün bilgilere ulaşacağım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Cihaz tamir işlemi yaptırarak kesine yakın bir oranda veri kaybına uğrama şansınız bulunmaktadır.

Byadmin

Daha fazla veri kaybı olmasını nasıl önleyebilirim ?

Genel olarak kimse cihazının veri kaybetmesini istemez. İstemediği halde veri kaybı olsa bile bu kayıpların belirli bir raddede durup işin uzmanı olan kişiler tarafından kurtarılmasını ister. Cihazlarda veri kayıplarının genel sebebi fiziksel hasarlardır. Bu yüzden cihazınıza olabildiğince fiziksel hasar vermekten kaçının. Sadece bir algı olarak ortalıkta dolaşan veri kurtarma programları cihaza faydadan çok geri dönüşü olmayacak zararlar vermektedir. Bu yüzden cihaza hiçbir yabancı yazılım yüklemeyin. Yükleseniz bile kurtarılmış gibi gözüken dosyaları cihaza geri kaydetmeyin, kopyalamayın veya yüklemeyin. Bunları yaparsanız dosyaları kurtardım diye düşünürken cihazınızdan komple vazgeçme gibi kötü sonuçlarla karşılaşma ihtimaliniz olabilir. Eğer düşünceniz; “diskimin içinde zaten fazla önemli bilgi yok biçimlendirip kullanırım” gibisinden ise diskinizi biçimlendirip kullanmaya devam edebilirsiniz. Tabi bu sefer bilgilerin geri dönüşü daha da zorlaşacaktır. Tabi amacınız diski kullanıp içindeki bilgileri umursamamak olduğundan bu pek de önemli bir unsur olmaz. Yine de işimizde uzman olduğumuz için biçimlendirilen disklerden de veri kurtarımı yapabilmekteyiz. Bilgileriniz değerli ise biçimlendirme yapıp işi zora sokmaktan ise cihazınızı bize teslim edip, güvenilir ellerde kurtarılmasını sağlayabilirsiniz. Diskinizi bölmeyin ya da boş alanlarında çeşitli değişiklikler yapmayın. Eğer çalışırken değişik sesler çıkartıp fiziksel sorun olduğunu belli ediyorsa hemen çalışmasını durdurun ve bir daha açmayın. Bilgilerinizin bazıları silindiği halde cihazınız hala daha çalışmaya devam ediyor ise çalıştırmayın. Bu işlem çok daha kötü sonuçlara gidebilir. Eğer verilerinizin yedeğini düzenli olarak alıyor iseniz sık sık kontrol edin. Çünkü cihazınızın başına ne zaman ne geleceği hiçbir zaman belli değildir. Cihazın içini açmaya yada kontrol etmeye çalışmayın. Cihazların çoğu tozdan ve kirden çok etkilendiğinden titiz labarotuar ortamlarında açılıp kontrol edilmelidir. Veri kurtarma analizleri sonucu çıkan fiyat ne kadar yüksek olursa olsun yanılgıya düşmeyin. Çünkü o verileri bir daha oluşturmanız çok daha pahalıya patlayabilir. Daha da kötüsü parayla bile alamayacağınız verileriniz olabilir. Bunun için bir daha düşünün ve herhangi bir veri kaybında ilk olarak bizimle irtibata geçin.

Byadmin

Bozulmuş olan diskimin içerisinde gizli ve özel olan bilgilerim vardı. Firmanızın herhangi bir gizlilik politikası var mıdır?

Firmamız standartları ve müşteri politikaları gereği her zaman müşterinin verilerini en üst düzeyde gizli tutmaktadır. Asla gizlilikten ödün vermemektedir. Diğer veri kurtarma firmaları arasından en güvenilirlerin arasında gelen kuruluşumuz, sizin kadar değerli olan verilerinizi kurtarmak için tamamen güvenilir bir ortam sunmak amacıyla çalışıyor. Firmamız yüksek düzeyde özen gösterip aynı zamanda genel kapsamlı güvenlik standartlarına uyarak verilerinizin gizliliğini izin olmadan ulaşıma karşı korumaktadır. Korumaktan da asla vazgeçmeyecektir. Kuruluşumuz olarak güvenlik ve veri gizliliği konusunda hiçbir şekilde ödün vermeyeceğimizin garantisini verdiğimizi belirtmek istiyoruz.

Byadmin

Biçimlendirilmiş harici Hard Diskten tüm veriler nasıl kurtarılır?

İşimiz gereği en üst düzeyde hizmetler verebilmeyi başarıyoruz. Bu hizmetlere harici olup biçimlendirilen disklerdeki bütün bilgileri kurtarmak da dahil. Fakat sizden tek ricamız verilerinizi kaybettiğiniz zaman herhangi bir veri kurtarma programını verilerinizi kaybetmiş olduğunuz cihaza asla yüklememeniz. Veri kurtarma programları veriler hakkında hiçbir fayda sağlamamaktadır. Aksine verileri daha da zora sokup geri dönüştürülemeyecek bir hale sokmaktadır. Eğer yine de cihazınıza veri kurtarma programı yüklediyseniz size kurtarılmış gibi gözüken fakat her şeyi daha da berbat edecek olan verileri cihazınıza kaydetmeyin, kopyalama veya yükleme gibi işlemler de yapmayın. Firmamız iş standartları gereği uzman kadrosuyla birlikte biçimlendirilmiş harici disklerdeki bilgileri geri dönüştürme ve kurtarma işlemlerinde sorunsuz ve net sonuç almaktadır. Herhangi bir veri kaybı durumunda net ve etkili olan bir sonuç alabilmek için bizimle iletişime geçmekten kaçınmayın.

Byadmin

Ücretlendirme neye göre hesaplanır?

Veri kurtarma işlemlerinde bariz olarak firmadan firmaya en çok değişmekte olan ve kullanıcılar tarafından merak edilen olay veri kurtarma işlemlerinde ücretin neye göre hesaplandığıdır. Kimi firmalar sırf kendi çıkarları için kullanıcının cihazındaki verilerin önemine göre fiyat biçmektedir. Kullanıcı ise yapabilecek bir şeyi olmadığı için denize düşen yılana sarılır misali firma ne söylerse kabul etmektedir. Fakat bizim standartlarımız gereği hiçbir şekilde o türde anlayış ve davranış yoktur. Firmamızda ise veri kurtarma işlemlerinde cihazın içinde bulunan bilgilerin önemi ne olursa olsun o verileri kurtarırken ki göstermiş olduğumuz çaba, emek, yazılımsal işlemler, harcamış olduğumuz zaman ve kullandığımız teçhizatlar veri kurtarma fiyatını belirlemektedir.