.encypt Virüsü (Fidye Virüsü) - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

.encypt Virüsü (Fidye Virüsü)

ileVeri Kurtarma Merkezi

.encypt Virüsü (Fidye Virüsü)

.encrypted virüsü gibi çok farklı türdeki bu zararlı yazılımlar CryptoLocker virüsünün bir türüdür. Fatura virüsü olarak adlandırılırlar. Kullanıcının bilgisayarına sızarak bütün kişisel bilgilerini dosyalarını şifreler. Erişimi engeller. Çözüm bulamayan kullanıcıdan fidye adı altında para ister ve şifreleri vereceğini öne sürer. Dosyaların bazen adını bazen ise uzantısını değiştiren bu virüs türleri, artık sadece bilgisayar değil tablet, telefon ve giyilebilen cihazlara da saldırmaktadır.

 .encypt Virüs Türleri

cryptolocker (şifreleme virüsü) olarak adlandırılan bu virüsler, mail, internet, RDP gibi çok farklı yollardan yayılabilir bulaşabilir. Bu virüs çeşitleri güncellenmiş ve güçlendirilmiştir. Engellenmesi ve temizlenmesi zorlaşmıştır. Birçok farklı serileri ve versiyonları bulunmaktadır.

Cryptolocker şifreleme virüsü bulaştı ne yapmalıyım ?

 Belgelerinize virüs bulaştığı zaman, çözüm, şifrelerin kırılma yolları aranmalıdır. İlk olarak hangi tür virüs bulaştığı saptanmalı ve ona göre işlemler yapılmalıdır. Bu virüs türü önemli dosyalarınız RSA-2048 şifreleme yöntemi ile şifreliyor. Şifrelenen bilgilerin açılması uzmanlık gerektirir. Dosyalarına saldıran siber suçlulara fidye adı altında istenilen ücretleri vermek son çare olmalıdır.

.encypt virüsü bilgisayarımda ne yapabilir?

Cryptolocker adı altında .ttt .ccc .vvv .xyz .encypt .aaa ve .encrypted  gibi birçok uzantıyı kullanan virüsler, şifrelediği dosyalarımıza bu isimleri verir ya da isim uzantılarını değiştirir. Bu uzantıların aslında hiçbir anlamı yok. Fakat bazı kullanıcılar virüs bulaştığını farketmeden bu uzantıların ne olduğunu merak ederek çeşitli aramalar yapıyorlar. Birçok tarayıcıda bu çeşit aramalar mevcuttur;

  • .ttt uzantılı dosyaları açmak.
  • .xyz uzantılı dosyayı açan program.
  • .encrypted dosyalarını nasıl açabilirim.
  • .aaa dosya ne işe yarar.
  • .aaa ne için kullanılır.

Fidye ödersem dosyalarımın şifresi çözülür mü?

Siber suç kapsamına giren bu saldırıda para ödemeniz sonuç vermeyebilir. Yani bunun bir garantisi yok. Paranızı kaybedebilir be siber suçlarla iletişiminiz engellenebilir.

Bu virüslerden nasıl korunabilirim, bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyim, ne tür bir yedekleme sistemi kullanmalı gibi konularda tarafımızdan destek alabilirsiniz.

Şifreleme virüslerini ben silebilir miyim?

Bu şekilde arama yapmak ya da dosyaları açmaya çalışmak eğer uzman kişi değilseniz pek mümkün olmuyor. Hatta bu dosyalar açmaya çalışırken yanlış işlem yapabilir. Şifrelemeyi açmak için kullandığımız şifre anahtarlarını silebilirsiniz. Bu şifrenin kırılmasını zorlaştırır, bazen şifre kırmak mümkün olmaz. Siz şifrelenen program dosyalarınızı ve belgelerinizi silebilir siniz. Şifresini kıramazsınız. Bu sebeple önemli bilgileriniz ve dosyalarınızın geri alınması için yanlış işlem yapmamaya özen gösterin ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fatura Virüsü günümüzde çok yaygınlaşan bir saldırıdır. Hem kişilere hem de firmalara yapılan bu saldırı her geçen gün birçok insanı mağdur etmektedir.

Cryptolocker (şifreleme virüsü) nasıl bulaşır?

Genellikle torrent, crackli uygulamalar, e-mailler, Ofis etkileştirme aramaları gibi bölümlerde ve korsan yazılımlarda karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca güncel olmayan Windows sürümlerinde de bu virüsün versiyonları bulaşabilir.

Dekont .doc, sipariş. docs fatura.pdf.js, fatura.pdf.exe, fatura.zip, fatura .rar gibi uzantılarda da karşımıza çıkmaktadır.

Bu ve bu tarz uzantılarda ve epostalarda virüs ya da virüs eklentisi olabilir. Virüs eklentisi, dosya virüs içermiyor ama tıkladığınız açtığınız zaman virüs eklentilerini indirip çalıştırmaya başlaması demektir. İşlem sonunda da tüm dosyalarınız şifrelenir erişiminiz engellenir.

 

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

    Bir cevap yazın