.encrypted Virüsü (Fidye Virüsü) - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

.encrypted Virüsü (Fidye Virüsü)

ileVeri Kurtarma Merkezi

.encrypted Virüsü (Fidye Virüsü)

Genellikle eposta olarak atılan sahte faturalar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. (Fidye yazılımı) kategorisindeki bu virüs ya da yazılım, bulaştığı bilgisayarın içindeki belgeleri dosyaları AES 56 şifreleme tekniği ile şifreler ve dosyaları erişilmez hale getirir. Şifreleri çözmek için gerekli kodu, anahtarı da 2048 bit RSA ile şifrelemektedir.

Eğer bu tarz bir durum ile karşılaştıysanız karamsarlığa kapılmadan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2014 senesinde İngiltere’ de ortaya çıkmış ve hızlı yayılmış olan bu virüs, fidye virüsünün farklı bir türüdür. Birçok kişiyi mağdur etmiştir. Yenilenmiş ve güncellenmiş olan bu saldırı virüsü daha hızlı yayılmakta kişisel ve önemli bilgileri çözümlemesi zor olan bir yöntemle şifreliyor.

Bilindiği üzere, cryptolocker veya şifreleme virüsü eposta, internet, RDP gibi farklı farklı yollarla bulaşabilir. Virüsün farklı türleri bulunabilir. Buna cryptolocker varyantları diyebiliriz

Cryptolocker virüsünden korunma yolları

Bu virüsten korunmak için ilk yapmanız gereken sisteminize bir anti virüs yazılımı kurmak olacaktır. Bu anti virüs yazılımının her gün kendini güncellemesi gerekir yani güncel ve kapsamlı bir virüs programı kullanmalısınız. Size ait olmadığını düşündüğünüz fatura maillerinden, lisanssız uygulamalardan ve güvenilir olmayan sitelerden uzak durmalısınız. Bunlar kişinin alması gereken basit önlemlerdir. Fakat virüs çok farklı yollardan yayılır ve bulaşabilir. Telefon kanalında yayılabilen 20’den fazla virüs çeşidi mevcuttur. Sistemlerinde ufak değişiklik yapılırsa bazı virüs programları bile virüsü tespit edemeyebilir. Kullanıcının aldığı en büyük önlem önemli bilgilerini farklı cihazlara sürekli yedek almak olabilir.

Fidye virüsü bulaştı ne yapmalıyım?

Özel ve kişisel bilgileriniz şifrelenir uzantıları ya da isimleri değiştirilir. Bilgilerinize erişiminiz tamamen engellenir. Kullanıcı Her dosyanın içinde ya da masaüstünde fidye notu bulur. Tehdit içerikli bu notlarda dosyaların geri istenmesi karşılığında para talep edilir. Sizin kendi dosyalarınızı özel verilerinizi ele geçirip tekrar size geri vermek için para talep ederler. Paranın onlara erken ödenmesi konusunda indirimler sunarlar. Bilgilerinizi deşifre edeceklerini öde sünerler. Bunların hiçbirine itimat etmeyiniz. Parayı ödeseniz bile bilgilerinizi geri alamayabilirsiniz. Şifre anahtarları onlar da bile olmayabilir nasıl açılacağını bilmiyor olabilirler. Uzmanlığımız ile sizlerin yanındayız. Bilgilerinizi geri alma, şifrelenen dosyaların şifrelerinin kırılması konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fidye ödersem dosyalarımın şifresi çözülür mü?

Siber suç kapsamına giren bu saldırıda para ödemeniz sonuç vermeyebilir. Yani bunun bir garantisi yok. Paranızı kaybedebilir be siber suçlarla iletişiminiz engellenebilir.

Bu virüslerden nasıl korunabilirim, bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyim, ne tür bir yedekleme sistemi kullanmalı gibi konularda tarafımızdan destek alabilirsiniz.

Fidye virüslerinin yapanların amacı ne?

İnsanlar üzerinde para kazanmak. Fidye virüsleri, ciddi bir çete yapıları arasında milyonlarca doların döndüğü kirli bir Pazar aracıdır.

En bilinen fidye virüs uzantıları;

 • .Encrypted
 • .Enc
 • .Locky
 • .Zepto
 • .Thor
 • .Axx
 • .Crypted
 • .Crypt
 • .Cerber3
 • .Cerber4
 • .Encryted

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

  Bir cevap yazın