.enc Virüsü (Fidye Virüsü) - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

.enc Virüsü (Fidye Virüsü)

ileVeri Kurtarma Merkezi

.enc Virüsü (Fidye Virüsü)

TrueCrypter(.enc) Virüsü

.enc virüsü fidye yazılımıdır. Siber suçlu kişi ya da şirketlerin para kazanma yoludur. Bu yazılımların en tanınmış olanı Cryptolocker diyebiliriz.

Fidye yazılımları ya da Cryptolocker nedir?

Fidye yazılımları, cep telefonu, bilgisayar, tablet ve giyilebilen cihazlardaki dosyalarınızı ve özel bilgilerinizi şifreleyerek sizden çalan erişiminizi engelleyen yazılımdır. Şifrelenen dosyalarınızın size geri verilmesi için sizden fidye talep edilir. Fidye mesajını da her dosyanın içine ya da masa üstünüze bırakırlar. Fidye ödemesi hakkında size son ödeme tarihi ve erken ödeme koşulunda indirim sunuluyor. Kişi bu fidyeyi ödemez ise bilgilerinin geri verilmeyeceği ve teşhir edileceği tehditleri başlıyor.

Cryptolocker nasıl yayılıyor?

Genellikle saldırma yöntemi, e-postalar oluyor. Bu epostaların içerisinde zararlı uzantılarda virüsler ekleniyor. Siz bu iletiye tıkladığınız anda bilgisayarınız ele geçirilmeye başlanıyor. İlk olarak dosyaların sıralaması yapılıyor. Devamında kopyalama ve şifreleme işlemlerini başlatıyorlar. Sadece bilgisayarınız değil o an bağlı olan harici belleklere de erişebiliyor ve bilgileri şifreleyebiliyorlar. Yüksek rakamlı sahte, güvenilir olmayan kuruluşlardan gelen epostaları açmadan silmelisiniz. Eposta içerisindeki linklere kesinlikle tıklanmamalıdır.

Fidyecilere ödeme yapmak çözüm mü?

Siber suç kapsamına giren bu saldırıda para ödemeniz sonuç vermeyebilir, para ödeyerek istediklerini yapmış olursunuz ve onlar işlerine devam ederler. Yani bunun bir garantisi yok. Paranızı kaybedebilir be siber suçlarla iletişiminiz engellenebilir. Şifreleme anahtarları onlar da olmayabilir. Ve şifreleri nasıl açacaklarını da bilmiyor olabilir. Fidye virüsü bilgisayarınıza bulaştıysa panik yapmadan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bulaştıktan sorma kurtarmak mümkün mü?

Virüsün bulaşmaması için tedbir almak çok önemlidir. Virüs bulaştığında dosyalarınızın isimleri ya da uzantıları değişecektir. .enc .axx gibi uzantıları göreceksiniz. Virüslü dosyaları silebilir bilgisayarınızı formatlayabilirsiniz fakat şifrelenen dosyaları açamazsınız. Bilgilerinize geri almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

En bilinen fidye virüs uzantıları;

 • .Encrypted
 • .Enc
 • .Locky
 • .Zepto
 • .Thor
 • .Axx
 • .Crypted
 • .Crypt
 • .Cerber3
 • .Cerber4
 • .Enc

Cryptolocker’den Nasıl Korunabiliriz?

Verilerinizi yedekleyin!

Fidye yazılımlarını etkisiz kılacak en iyi yöntem önemli bilgi ve dosyalarınızın yedeklenmesidir.

Fidye virüs türleri almış olduğunuz yedeklerede erişebilir ve şifreleyebilir. Farklı cihazlara yedek almaya özen göstermelisiniz. Harici belleğe yedek alıyorsanız, yedek alma işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayar ile harici bellek bağlantısını kesmelisiniz.

Gizli dosya uzantılarını görün!

Güçlü ve zararlı bir virüs sıklıkla “.PDF.EXE” uzantılı bir dosya eki ile gelir. Maillere dikkat etmelisiniz. Güncel bir Windows sürümü kullanmalı ve güncelleştirmeli sıklıkla yapmalısınız.

E-postalar içindeki Enc’leri filtreleyin

Kullandığınız e posta uygulamanızın tarama ve filtreleme özelliği varsa .enc uzantılarını ve diğer virüs uzantılarını filtlereyebilirsiniz.Cryptolocker virüsü  bankalardan, kargo firmalarından gelmiş gibi görünen maillerle bulaşır. Şüpheli e-postalara tıklamamalısınız. Merak edıyorsanız. Bankanızı yada kargo firmanızı arayarak tehit ettirebilirsiniz

Dosyalarımın uzantısı neden .enc oldu?

Eğer dosyalarınızın uzantıcı .enc olduysa bilgisayarınıza fidye virüsü bulaşmıştır. Bilgileriniz ve dosyalarınız şifrelenmiştir. Bilgilerinizi geri almak için bizimle iletişime geçebilir ya da farklı uzmandan yardım alabilirsiniz.

.enc uzantısı nedir?

.enc uzantısı yeni bir  TorrentLocker (Crypt0L0cker) varyantının uzantısıdır. Güçlü bir şifreleme kodu vardır.

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

  Bir cevap yazın