.coot Virüsü (Fidye Virüsü) - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

.coot Virüsü (Fidye Virüsü)

ileVeri Kurtarma Merkezi

.coot Virüsü (Fidye Virüsü)

Ransomware .coot nedir?

Fidye .coot file ransomware yazılımıdır.

Birçok farklı çeşidi, Güçlü ve zor bir şifreleme algoritmaları vardır. Dosyalarınız şifreler ve erişiminizi engellerler. Şifrelenen dosyalarını açmanız mümkün olmaz. Dosyalarınızdaki şifreleri kaldırabileceklerini ama karşılığında fidye istediklerini bildirirler. Fidye mesajını da her dosyanın içine ya da masa üstünüze bırakırlar. Kişilere ve büyük şirketlere saldırmış ve çok sayıda insanı mağdur etmişlerdir. Bu suçluları siber suçlara bildirebilirsiniz.

Fidyecilere ödeme yapmak çözüm mü?

Siber suç kapsamına giren bu saldırıda para ödemeniz sonuç vermeyebilir, para ödeyerek istediklerini yapmış olursunuz ve onlar işlerine devam ederler. Yani bunun bir garantisi yok. Paranızı kaybedebilir be siber suçlarla iletişiminiz engellenebilir. Şifreleme anahtarları onlar da olmayabilir. Ve şifreleri nasıl açacaklarını da bilmiyor olabilir. Fidye virüsü bilgisayarınıza bulaştıysa panik yapmadan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

.coot Fidye virüsleri nasıl bulaşır?

Kötü amaçlı yazılımları kodlayan, sahte kurum ve kişilerden gelen gerçekliği ve güvenirliği olmayan bir dosya halinde yayılır. Bu tarz epostaları açmamalı içerisindeki link ekine tıklamamalısınız. Tıklamanız halinde virüs bilgisayarını ele geçirir. Dosyalarını, fotoğraf ve belgelerinizi şifreler.

Şifreli dosyaların şifresini açabilir miyim?

Virüsü bilgisayarınızdan ya da hangi cihazınıza bulaştıysa oradan temizlemek mümkün. Formatlama ya da dosyaları silme işlemi yapabilirsiniz. Silme işlemi yaparken şifreyi kaldırmak için gerekli anahtarları da silebilirsiniz. Silinen şifre anahtarları şifreleri açmak ve bilgileriniz geri alma işlemini zorlaştıracaktır. Silinen dosyalarınızdaki şifreleri kaldıramaz bilgilerinize geri alamazsınız. Bilgilerinizi kurtarmak için uzman kişilere başvurmanız gerekir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cryptolocker virüsünden korunma yolları

Bu virüsten korunmak için ilk yapmanız gereken sisteminize bir anti virüs yazılımı kurmak olacaktır. Bu anti virüs yazılımının her gün kendini güncellemesi gerekir yani güncel ve kapsamlı bir virüs programı kullanmalısınız. Lisanssız uygulamalardan ve güvenilir olmayan sitelerden uzak durmalısınız. Bunlar kişinin alması gereken basit önlemlerdir. Fakat virüs çok farklı yollardan yayılır ve bulaşabilir. Sistemlerinde ufak değişiklik yapılırsa bazı virüs programları bile virüsü tespit edemeyebilir. Kullanıcının aldığı en büyük önlem önemli bilgilerini farklı cihazlara sürekli yedek almak olabilir.

En bilinen fidye virüs uzantıları;

 • .Encrypted
 • .Enc
 • .Locky
 • .Zepto
 • .Thor
 • .Axx
 • .Crypted
 • .Crypt
 • .Cerber3
 • .Cerber4
 • .Meka
 • .Micro

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

  Bir cevap yazın