.axx Virüsü (Fidye Virüsü) - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

.axx Virüsü (Fidye Virüsü)

ileVeri Kurtarma Merkezi

.axx Virüsü (Fidye Virüsü)

CryptoLocker virüsleri farklı türlerde farklı uzantılarda karşımıza çıkabilir. Bilgisayarınızdaki tüm dosyaları ve özel bilgilerinizin bulunduğu belgeleri şifreler. Adını ya da uzantılarını değiştirerek erişiminizi engeller. Şifrelenen dosyalarınızı size geri vermek için fidye adını altında para talep ederler. Fidye notunu bilgisayarda bulabilirsiniz. Hemen ödeme yapmanız konusunda sizi tehdit ederek indirim fırsatı sunarlar. Bazı kullanıcılar bilgilerinin teşhir edilmesinden çekinir ve uzman kişilere danışmadan fidyecilere paralarını kaptırabilir.

Fidyecilere ödeme yapmak çözüm mü?

Siber suç kapsamına giren bu saldırıda para ödemeniz sonuç vermeyebilir, para ödeyerek istediklerini yapmış olursunuz ve onlar işlerine devam ederler. Yani bunun bir garantisi yok. Paranızı kaybedebilir be siber suçlarla iletişiminiz engellenebilir. Şifreleme anahtarları onlar da olmayabilir. Ve şifreleri nasıl açacaklarını da bilmiyor olabilir. Fidye virüsü bilgisayarınıza bulaştıysa panik yapmadan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

.axx virüsü (fidye virüsü) nasıl bulaşır?

Mail, internet, RDP gibi birçok farklı yolla bulaşabilir.

Cryptolocker virüsünden korunma yolları.

Bu virüsten korunmak için ilk yapmanız gereken sisteminize bir anti virüs yazılımı kurmak olacaktır. Bu anti virüs yazılımının her gün kendini güncellemesi gerekir yani güncel ve kapsamlı bir virüs programı kullanmalısınız. Lisanssız uygulamalardan ve güvenilir olmayan sitelerden uzak durmalısınız. Bunlar kişinin alması gereken basit önlemlerdir. Fakat virüs çok farklı yollardan yayılır ve bulaşabilir. Sistemlerinde ufak değişiklik yapılırsa bazı virüs programları bile virüsü tespit edemeyebilir. Kullanıcının aldığı en büyük önlem önemli bilgilerini farklı cihazlara sürekli yedek almak olabilir.

Virüsü silebilir miyim?  Şifreleri kendim kırabilir miyim?

Sadece şifrelenen dosyaları silebilirsiniz. Şifreleri kıramaz bilgileri geri alamazsınız. Bilgilerinizin geri alınıp alınmama konusunda uzman kişilerden yardım almalısınız.

.axx virüsü bilgisayarıma ne yapabilir?

. JPG .JPEG .PDF .DWG .ZIP .CDR ve .DOCX gibi uzantıları etkisi altına alır bağlantı sisteminizi kesip dosyalara el koyarlar.

Aniden tüm belgelerinizin uzantıları değişir. Örneğin; .doc .axx olabilir.

Meşru firmalardan gelen maillere tıklamamalısınız. Mail içerisine gizlenmiş .zıp ve .pdf dosyalarında .exe .axx gibi uzantılar olabilir ve tıkladığınız aman bilgisayarınızı ele geçirebilir.

Virüs bilgisayara girdikten hemen sonra tüm bağlı sistemleri, paylaşım dosyalarını ve bağlı sabit diskleri görür sıralamasını yapar. 2048-bit RSA şifreleme yöntemi ile şifreler. Bilgilerinize erişiminiz kalkar.

En bilinen fidye virüs uzantıları;

 • .Encrypted
 • .En
 • .Locky
 • .Zepto
 • .Thor
 • .Axx
 • .Crypted
 • .Crypt
 • .Cerber3
 • .Cerber4
 • .Meka

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

  Bir cevap yazın