Adli Bilişim Raporu Hizmeti - Veri Kurtarma Merkezi

Veri Kurtarma Merkezi markamızı kullanarak siz değerli müşterilerimizi aldatmaya yönelik kişi ve kurumlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

Adli Bilişim Raporu Hizmeti

ileVeri Kurtarma Merkezi

Adli Bilişim Raporu Hizmeti

Adli Bilişim Raporu Hizmeti

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte internetin yaygınlaşmasıyla kişisel teknoloji ürünlerinin kullanımı da artmıştır. Kişisel bilgilerin dijital ortamına aktarması ile yasal olmayan yollarla kişisel bilgi hırsızları veya bilgisayar korsanlarının sayısı da artmıştır. İzini olmadan erişmek isteyen internet korsanları, kimlik hırsızlığı ve kredi kartı dolandırıcılığı gibi siber suç kavramları ortaya çıkarmıştır. Bunlar gibi olayları inceleyen bilim dalının adı ise adli bilişimdir. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz sürekli olarak, kesintiye uğramadan devam ediyor.

Adli Bilişim Raporu neden ihtiyaç duyulur?

 • Cihazınıza bulaşan virüslerinin cihazınıza verdiği zararlara yönelik mahkemelerde kanıt olarak kullanılabilecek adli bir rapora ihtiyacınız olduğu zaman.
 • Şirketinizden bilgi sızdırıldığını düşünüyorsanız.
 • Cihazınıza sizin haberiniz olmadan erişim sağlandığını ve bilgi sızdırıldığını düşünüyorsanız ve fiziksel olarak erişildiğini düşünüyorsanız.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) teslim edeceğiniz ve takibini sağlayacağınız E-Defter ve Mali Berat Defterlerinde kayıtları zarar görmüş veya erişilemez durumda ise.

Bu maddeler bir rapora ihtiyacınızın olduğunuzu gösterir. Bu durumlar göz önünde bulundurularak verilerin depolandığı cihaz veya cihazların merkezimizde analizleri yapılıp bulunan durum tespiti ile tutanak şeklinde rapor hazırlanır.

Adli bilişim analiz raporu sayesinde hangi verilere ulaşılabilir?

 • Cihazınıza takılan USB diskleri ve diğer yollarla erişilen aygıtlar.
 • Cihaza nasıl zarar geldiği hakkında bilgilere
 • Cihazınızda bulunan kullanıcılar ve kullanıcıların yetkileri
 • Cihazda malware yazılım (zararlı olabilecek yazılım) veya malware olma ihtimali olan yazılımlar.
 • Tehlikeli (zararlı yapılarla bağlantılı) olma ihtimali olan siteler.
 • Arka planda işlenen/çalışan yazılımlar
 • Terminal (CMD) ile çalışan komutlar
 • Sisteminize bulaşan virüsün ne tür yollarla ve ne ile bulaştığı (virüsü bulaştıran etken USB bellek ise USB belleğin ID numarası ya da internet üzerinden mail yolu ile)
 • Cihazda bulunan yedeklere ulaşılabilir.

 

E-Defter Beraat Silme Raporu

Vergi mükellefleri E defter verilerinin bulunduğu cihazın sistemlerinden beraat yüklenmesi ile ilgili birtakım sorunlar yaşayabilmektedirler.

Bunlar; Hard disk ya da sunucu problemleri, siber saldırılar, dosyaların silinmesi ve veri aktarım problemleri vb.

Yasal süre içinde beraatın yüklenme ve silinmesine Maliye Bakanlığı tarafınca izin gelmiştir. Fakat yasal süreç sona erdikten sonra sonra e-defter beraatlarının değişmesinin gerekli olduğu bazı konular oluşmaktadır. Kanuni yükleme süresi geçen e-defterlerin aşağıda belirtilen hususlar nedeni ile e-defter beraatlarının silinip yeniden yüklenmesi veya değiştirilmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki gibi konularda Veri Kurtarma Merkezi Tespit Tutanağı Raporuna ihtiyaç duyabilirsiniz;

 • Siber saldırılar (Hack, virüs vb. gibi saldırılar)
 • Muhasebe yazılımı, veri tabanı sorunları, veri aktarımı
 • Virüsün sebep olduğu verilerin silinmesi ve bozulması gibi durumlarda dosyalar silinebilir ve hasar alabilir.
 • Sonucu problemleri hard disk arızaları vb.

Alınması gereken önlemler;

 • Veri kurtarma merkezlerinden kaynaklanan durumlar ile alakalı (Sistemsel arızalar, virüs, siber saldırılar vb.) Durum tespit tutanağında bulundurulması zorunludur. Hazırlanacak olan tespit tutanağında; incelenen diskin genel bilgileri, virüsün diske bulaştığı tarih, virüsün türü, İşlemin sonunda ortaya çıkan sonuç hakkında kesinlikle durum tespit tutanağı ve işlem ile ilgili yapılan teknik çalışma, ilgili birim tarafından belirtilmelidir.
 • Örneğin bir siber saldırı ve yasadışı bir durum oluşmuş ise: Cumhuriyet Başsavcılığına konu ile alakalı suç duyurusunda bulunduktan sonra hazırlanan suç duyurusu yazısı dilekçede olmalı. Suç duyurusunda bulunulduktan hemen sonra savcılık konunun araştırılması ile alakalı emniyet siber suçlar birimine bir yazı göndermektedir. Tekrar bu yazıda dilekçeye eklenmesi gerekmektedir.

ISO 9001 sertifikalı şirket ana faaliyet konusunun Veri Raporlamaya uygun veri kurtarma laboratuvarımızda yapılan detaylı analiz işlemleri sonucunda oluşturulan tespit tutanağı raporu, tarafımızca büyük dikkatlilik ile hazırlanmaktadır.

Dikkat: Durum tespit tutanağı ISO 9001 gibi en az bir sertifikaya sahip olan ana faaliyet konusu veri raporlamaya uygun olan Veri kurtarma hizmeti veren firmalardan elde edilmesi gerekilmektedir.

Yazar hakkında

Veri Kurtarma Merkezi administrator

Veri kurtarma merkezi olarak, hem de dürüst ve profesyonel şekilde çalışmalarımız sürmektedir.

  Bir cevap yazın